Skuteczne narzędzia w walce o piękną sylwetkę – kriolipoliza i lipoliza. Czym się różnią? Który z tych zabiegów jest dla Ciebie? Czy są bezpieczne? Odpowiadamy na te i podobne pytania!

Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów wyszczuplających polegających na nieinwazyjnym usunięciu z organizmu tkanki tłuszczowej. Znakomita większość z nich to metody inwazyjne, wymagające bezpośredniej ingerencji w tkankę. Kriolipoliza oraz lipoliza, dwa nowoczesne i wyjątkowo skuteczne zabiegi, redukują komórki tłuszczowe poprzez skórę, bez konieczności używania skalpela. Przeczytaj naszą analizę.

Kriolipoliza, czyli rzeźbienie zimnem

Kriolipoliza to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg mający na celu usunięcie tkanki tłuszczowej poprzez jej głębokie schłodzenie. Polega na przykładaniu bezpośrednio na skórę urządzenia nazywanego aplikatorem zimna, który zasysa fragment ciała i chłodzi go nieprzerwanie przez niecałą godzinę. Niska temperatura powoduje krystalizację trójglicerydów, dzięki której komórki tkanki tłuszczowej ulegają zniszczeniu. Kriolipoliza nie wywołuje w tkance podskórnej reakcji zapalnej, ponieważ destrukcji ulegają jedynie komórki tłuszczowe, wrażliwe na zimno. Aplikator zimna pracuje przy wartościach temperatury w zakresie od -11 do +5 °C. Urządzenie przykładane jest do skóry poprzez specjalną membranę, która eliminuje zagrożenie pojawienia się odmrożenia. Kriolipoliza jest całkowicie niegroźna i bezbolesna, a efekty jej zastosowania są w wielu przypadkach wręcz spektakularne.

Sprawdź więcej szczegółów na temat kriolipolizy w Envie Clinic

Lipoliza iniekcyjna – efektywnie i bez skalpela

Lipoliza iniekcyjna to zabieg mający na celu wywołanie w tkance tłuszczowej reakcji chemicznej, która powoduje rozpad komórek lipidowych. Ich pozostałości są usuwane z organizmu przez wątrobę, zatem martwe komórki nie zalegają w tkance podskórnej i nie zagrażają pojawieniem się stanu zapalnego. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w określone rejony ciała dwóch wyciągów z soli, czyli fosfatydylocholiny oraz deoksycholatu. Dzięki zastosowaniu bardzo cienkich  igieł, lipoliza nie boli i nie powoduje powstawania zrostów, zatem z zabiegu mogą ze spokojem skorzystać także osoby, które mają awersję do igieł. Zabieg lipolizy daje efekty podobne do liposukcji, jednak nie wymaga udziału chirurga, ani podania narkozy. Nie pozostawia trwałych śladów i nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu.

Sprawdź więcej szczegółów na temat lipolizy iniekcyjnej w Envie Clinic

Kriolipoliza i lipoliza – porównanie

Czym różnią się dwa opisane przez nas zabiegi usuwające z organizmu zbędną tkankę tłuszczową? Zapraszamy do zapoznania się z różnicami i rezultatami, jakie dają lipoliza i kriolipoliza.

Przebieg zabiegów – szybka lipoliza i chłodna kriolipoliza

Podczas zabiegu lipolizy iniekcyjnej lekarz ostrzykuje ledwo wyczuwalną igłą wybrany wcześniej obszar ciała, z którego chcemy pozbyć się nadmiaru kilogramów i nadać sylwetce smuklejszy wygląd. Spotkanie takie trwa krócej, niż kriolipoliza, czyli około pół godziny lub krócej. Zabieg chłodzenia komórek tkanki tłuszczowej musi trwać co najmniej 45 minut, ponieważ tyle czasu głowica chłodząca musi pozostawać na skórze. Obydwa zabiegi nie należą do długich i nie powodują dyskomfortu ani bólu. Z naszych obserwacji wynika, że kriolipoliza wymaga zazwyczaj mniejszej ilości powtórzeń, niż lipoliza iniekcyjna. 

Metoda usuwania tkanki tłuszczowej – kriolipoliza kontra lipoliza

Zabiegi mają całkowicie odmienne metody niszczenia komórek tłuszczowych. Kriolipoliza niweluje je zimnem generowanym przez aparat chłodzący, który dotyka powierzchni ciała. Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna, działająca przez skórę. Lipoliza iniekcyjna natomiast jest zabiegiem mało inwazyjnym, ponieważ lekarz umieszcza w tkance podskórnej preparat wchodzący w reakcję chemiczną z komórkami lipidowymi. Używana mieszanka wyciągów soli jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje żadnych trwałych skutków ubocznych. Ponieważ kriolipoliza polega na zasysaniu tkanki, może nie być odpowiednią metodą do redukcji komórek tłuszczowych zlokalizowanych w zagłębieniach ciała. Do takich trudnych miejsc idealna będzie lipoliza iniekcyjna.

Lipoliza iniekcyjna czy kriolipoliza – który zabieg wybrać?

Kriolipoliza i lipoliza w żaden sposób nie wpływają na tkankę mięśniową i nerwową, zatem można je bez obaw stosować na różnych częściach ciała. Istotną kwestia jest obszar, jaki chcesz poddać zabiegowi. Lipoliza iniekcyjna, ze względu na konieczność wprowadzania pod skórę substancji niwelującej komórki tłuszczowe, jest najchętniej stosowana przy fragmentach ciała o mniejszej powierzchni, takich jak podbródek, kolana, okolice oczu, kark, czy ramiona. Oczywiście lipolizę można stosować na większych obszarach, jednak musisz przygotować się na trochę dłuższy czas wykonywania zabiegu. Kriolipoliza jest idealna na takie okolice, jak brzuch, pośladki, uda oraz plecy, czyli wszędzie tam, gdzie głowica urządzenia będzie w stanie swobodnie zassać fragmenty skóry.

Efekty po zabiegach

Po zabiegu kriolipolizy skóra może doświadczyć niewielkich zaburzeń czucia, co jest spowodowane długim czasem zassania skóry przez aparat chłodzący. Efekt ten ustępuje zazwyczaj już  po kilku lub kilkunastu minutach. Pierwsze efekty serii zabiegów kriolipolizy będą widoczne po około 4 dniach, a już po miesiącu nastąpi znaczna redukcja cellulitu oraz widoczne wygładzenie i ujędrnienie skóry. Wystarczy zaledwie kilka miesięcy, aby ostatecznie zredukować tkankę tłuszczową nawet o 40% – jest to efekt porównywalny do rezultatów uzyskiwanych podczas liposukcji.

Lipoliza iniekcyjna pozwala zobaczyć efekty dużo szybciej. Po podaniu zastrzyków skóra może być lekko obrzęknięta, ale nie powinien to być powód do zmartwień, bowiem delikatna opuchlizna szybko ustępuje. Czasem pojawiają się też niewielkich rozmiarów siniaki lub zaczerwienienie, jednak nie utrzymują się na skórze długo. Po zabiegu czasem aplikuje się preparat z kwasu hialuronowego połączonego z sorbitolem. Stosuje się go w miejscach, w których nastąpiło lekkie zwiotczenie skóry.

Wspomaganie rezultatów kriolipolizy i lipolizy, czyli zdrowy tryb życia

Aby efekty wykonanych zabiegów utrzymały się jak najdłużej, a pojedyncze sesje przyniosły jeszcze lepsze skutki, należy zadbać o skórę od środka. Uprawianie sportów, zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce, unikanie tłustego i niskowartościowego jedzenia, przejście ze smażenia na gotowanie oraz spożywanie dużych ilości wody mineralnej znacząco zwiększają skuteczność zabiegów medycyny estetycznej. Skóra jest jędrniejsza i o wiele łatwiej kurczy się i napina po usunięciu spod niej warstwy tkanki tłuszczowej. Zdrowszy organizm szybciej pozbędzie się zniszczonych komórek lipidowych. 

Kriolipoliza i lipoliza są zabiegami innowacyjnymi i nowoczesnymi, a jednocześnie jednymi z najbezpieczniejszych dostępnych metod redukcji tkanki tłuszczowej. W łatwy sposób uzyskasz smukłą sylwetkę i pozbędziesz się kompleksów. Zabiegi są zdecydowanie warte swojej ceny, ponieważ ich efekty utrzymują się bardzo długo, a dodatkowo motywują do zadbania o zdrowie swojego ciała. Jeśli już wiesz, czy kriolipoliza lub lipoliza są zabiegami dla Ciebie, serdecznie zapraszamy na bezpłatną konsultację z kosmetologiem kliniki medycyny estetycznej Envie.