Wydawać by się mogło, że skoro popularność medycyny rośnie, to również zwiększa się świadomość na temat stosowanych w tej dziedzinie metod i zabiegów. Nie do końca tak jest, dlatego w klinice medycyny estetycznej Envie Clinic zawsze dokładnie tłumaczymy wszystkie dostępne procedury, którymi interesują się pacjenci. Przygotowaliśmy także poradnik dla początkujących, które znajdziesz poniżej. Jeżeli bierzesz pod uwagę wizytę w gabinecie medycyny estetycznej, to koniecznie się z nim zapoznaj, a w razie pytań czy wątpliwości – skontaktuj się z nami!

1. Medycyny estetyczna to nie to samo co chirurgia plastyczna

Pojęcia te nadal często są mylone. Warto jednak wiedzieć, że są to zupełnie dwie różne dziedziny, choć niewątpliwie mają ze sobą sporo wspólnego. Medycyna estetyczna udostępnia wyłącznie mało inwazyjne, bezpieczne i najczęściej bezbolesne zabiegi, które nie wymagają pobytu w szpitalu czy nawet rekonwalescencji. Wykonuje się je ambulatoryjnie i zazwyczaj są krótkie – trwają co najwyżej kilkadziesiąt minut (choć zdarza się, że kilka minut). Chirurgia plastyczna zaś, jak wskazuje sama nazwa, opiera się na zabiegu chirurgicznym z użyciem skalpela. Operacja zazwyczaj jest długotrwała i wiąże się z przebywaniem w szpitalu i rekonwalescencją.

2. Definicja medycyny estetycznej

Teoretycznie każdy wie, czym jest medycyna estetyczna, ale tak nap rawdę niewiele osób potrafiłoby ją zdefiniować. Jest to dziedzina, której celem jest przywrócenie skórze dobrego, młodego wyglądu. Zabiegi medycyny estetycznej opierają się przede wszystkim na zatrzymywaniu widocznych efektów starzenia. Dziedzina ta udostępnia coraz to nowsze i bardziej innowacyjne metody, które wypełniają zmarszczki, likwidują przebarwienia, a nawet redukują cellulit czy modelują owal twarzy. 

Warto pamiętać, że medycyna estetyczna bardzo pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości. W Envie Clinic często powtarzamy, że spełniamy marzenia nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Często ludzie borykają się z kompleksami przez długie lata nie wiedząc, że mogą sobie pomóc w prosty sposób. Nierzadko jedna wizyta w Envie Clinic zmienia ich codzienność. Dlatego medycyna estetyczna to bardzo ważna dziedzina, a nie fanaberia.

3. Medycyna estetyczna dla wszystkich

Często można się spotkać z opinią, że medycyna estetyczna przeznaczona jest tylko dla osób z widocznymi oznakami starzenia. To nieprawda. Z zabiegów tego typu można skorzystać niemal na każdym etapie życia (oczywiście po ukończeniu 18 lat). Klientami Envie Clinic są najczęściej osoby w wieku 30-60 lat. Nawet młode osoby często narzekają na mankamenty urody, które wynikają nie tylko z wieku, ale z genetyki czy prowadzonego stylu życia. Szczególnie to drugie ma w dzisiejszych czasach na nas ogromny wpływ. Warto więc zadbać o siebie jak najwcześniej, aby defekty nie pogłębiały się i tym samym – nie wywoływały jeszcze więcej kompleksów. 

4. Popularne metody i zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna oferuje w dzisiejszych czasach bardzo szeroki wachlarz usług metod i zabiegów. Oto kilka, które w Envie Clinic cieszą się ogromnym zainteresowaniem:

  • peelingi chemiczne, laser frakcyjny itp. – zabiegi polegające na odbudowaniu “zniszczonych” w wyniku zabiegów elementów;
  • masaże, np. endermologia – pobudzenie krążenia krwi, poprawa metabolizmu komórek, eliminacja produktów przemiany materii;
  • toksyna botulinowa – osłabienie aktywności tkanek w efekcie czego dochodzi m.in. do spłycenia zmarszczek;
  • mezoterapia, osocze bogatopłytkowe – zabiegi opierające się na biostymulacji w efekcie czego dochodzi do zmniejszenia pomarańczowej skórki.

 5. Medycyna estetyczna a błędy

Warto zdawać sobie sprawę, że medycyna estetyczna to wciąż medycyna. Często podkreśla się przede wszystkim piękne efekty po zabiegach tego typu, ale mało kto mówi o powikłaniach. A te niestety się zdarzają. Organizm może zareagować na dane metody niekoniecznie tak, jak życzyłby sobie tego pacjent. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego salonu. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej, ale niestety nie wszystkie są godne polecenia. Często zatrudniane są w nich osoby mało doświadczone, a nawet (co szczególnie niebezpieczne) mało kompetentne. Nie warto zwracać uwagi tylko na atrakcyjne ceny. Zresztą skorzystanie z renomowanych miejsc wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Serdecznie zapraszamy do Envie Clinic, gdzie pracuje wykształcona i doświadczona kadra, a stosowane przez nas sprzęty są innowacyjne i przede wszystkim – certyfikowane. U nas znajdziesz też bardzo konkurencyjne ceny.

6. Najczęstsze przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej uznaje się za bardzo bezpieczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to dziedzina przeznaczona dla wszystkich. Istnieje bowiem sporo przeciwwskazań, które wykluczają danego pacjenta (czasowo lub na stałe) przed skorzystaniem z danej metody. By uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji przed zabiegiem należy skonsultować się ze specjalistą. W Envie Clinic takie spotkania są obowiązkowe. Wówczas pacjent udziela odpowiedzi na pytania z zakresu swojego zdrowia, m.in. czy przyjmuje jakieś leki i jak wygląda historia jego chorób. Specjalista kliniki ocenia również stan skóry i na tej podstawie kwalifikuje (bądź nie) do zabiegu. Takie spotkanie jest niezmiernie istotne. Jakie choroby, sytuacje czy schorzenia są przeciwwskazaniami do korzystania z medycyny estetycznej. Oto kilka z nich:

ciąża i okres laktacji – to bardzo wyjątkowy okres w życiu kobiety. W jej organizmie szaleją hormony. Trudno ocenić, jak ciało pacjentki w takiej sytuacji zareagowałoby np. na wprowadzenie nowych substancji;

cukrzyca – u osób chorych na cukrzycę pojawia się istotny problem z gojeniem ran. Istnieją wyjątki, gdy pacjenci z tym schorzeniem poddają się zabiegom medycyny estetycznej. Dzieje się tak tylko, gdy cukrzyca jest unormowana i pacjent jest pod ścisłą opieką diabetologa;

zaburzenia krzepnięcia krwi – w przypadku tego schorzenia nawet najmniejsze naruszenie ciągłości skóry może doprowadzać do dużego krwawienia;

choroby nowotworowe – osoby, które przeszły nowotwory zazwyczaj nie mają wysokiej odporności. Ich organizmy, poddane radioterapii czy chemioterapii są osłabione;

opryszczka – wirus opryszczki bardzo łatwo się rozprzestrzenia. W trakcie zabiegu mógłby przejść do głębokich tkanek, w efekcie czego powstałyby obrzęki, a nawet stany ropne;

przyjmowanie niektórych leków – wiele leków może powodować zaburzenia w krzepnięciu krwi lub inne objawy, które stanowią bezwzględne przeciwwskazanie przed zabiegiem medycyny estetycznej. 

Listę przeciwwskazań do konkretnych zabiegów medycyny estetycznej znajdziesz na envieclinic.pl

Masz więcej pytań dotyczących medycyny estetycznej? Chcesz rozwiać swoje wątpliwości na temat konkretnego zabiegu? Skontaktuj się z nami lub już teraz umów wizytę konsultacyjną ze specjalistą Envie Clinic!