Skóra, podobnie jak i my, potrzebuje dużo wody, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak nawodnić odwodnioną skórę? Czemu woda jest tak ważna w zachowaniu młodego wyglądu? Czym różni się nawadnianie od nawilżania? Opowie Wam o tym nasz ekspert!

Dbanie o zdrowy i promienny wygląd skóry nie będzie miało sensu, jeśli na pierwszym miejscu nie postawicie prawidłowego nawodnienia. Skóra jest w ludzkim ciele organem o największej powierzchni, zatem potrzebuje dużej ilości wody, aby zachować swoje właściwości. Niedostatek H2O powoduje uwidocznienie zmarszczek, zmatowienie cery oraz słabsze ukrwienie, dające wrażenie szarej, ziemistej skóry. Niski poziom nawodnienia negatywnie wpływa na elastyczność naskórka, co w przypadku cery może zaburzyć nawet owal twarzy. W jaki sposób dbać o swoje ciało, aby skóra nie wysuszyła się i zachowała swoją sprężystość? Czy same kosmetyki wystarczą? Zapraszamy do czytania!

Właściwe nawodnienie skóry – podstawa pięknej cery

Dlaczego nawadnianie skóry jest tak ważne? Człowiek w minimum 55% składa się z wody. Gdy pijemy jej zbyt mało, stajemy się spragnieni, pogarsza się krążenie krwi i limfy oraz podnosi się ciśnienie tętnicze. Są to tylko niektóre negatywne skutki spożywania niedostatecznej ilości wody dziennie. Również nasza skóra ponosi nieprzyjemne konsekwencje, gdy nie pamiętamy o właściwym jej nawodnieniu i nawilżeniu. Pierwszymi objawami, wskazującymi na konieczność zwiększenia nawodnienia, jest uczucie ściągnięcia i pojawienie się bardzo drobnej siateczki zmarszczek. Skóra traci sprężystość, staje się bardziej szara. Jest też wrażliwsza na wszelkie podrażnienia, zarówno te spowodowane promieniami słonecznymi, jak i wiatrem oraz mrozem. Łatwiej też o otarcia i mikrourazy. Aby skóra była promienna i jak najdłużej zachowywała młody wygląd, należy zawsze pamiętać o zadbaniu zarówno o całoroczne nawodnienie, jak i nawilżenie.

Nawilżanie a nawadnianie skóry – różnice

Czym różni się nawadnianie od nawilżania? Czy są to pojęcia tożsame? Czy da się te dwa cele osiągnąć przy pomocy tych samych zabiegów? Podstawową różnicą jest droga zastosowania tych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Nawilżanie polega na nakładaniu na skórę bariery chroniącej przed utratą wilgotności z wewnątrz tkanek. Kremy posiadające tę funkcję jednocześnie blokują uwalnianie się cząstek wody ze skóry, ale też powinny pozwalać na cyrkulację powietrza. Przy wyborze kosmetyków zwracajcie uwagę na to, aby nie zawierały substancji zatykających pory i uniemożliwiających skórze swobodne oddychanie. Takimi substancjami są np. silikony, często stosowane w tzw. primerach, czyli bazach pod makijaż. 

Nawadnianie skóry od wewnątrz polega na dostarczaniu substancji, które wnikają w tkanki od strony warstwy skóry właściwej i uzupełniają braki wody. Ten sposób oddziaływania na komórki jest bardzo skuteczny i pozwala uzyskać najbardziej długotrwałe efekty. Na rynku obecnych jest bardzo wiele kosmetyków zawierających jedną z najsilniej nawadniających substancji, czyli kwas hialuronowy. Jego cząsteczki stopniowo uwalniają molekuły wody, co w połączeniu z barierą w postaci kosmetyku nawilżającego, zapewnia najodpowiedniejszy poziom nawodnienia. 

Jak nawodnić skórę? 5 sprawdzonych sposobów

Zastanawiacie się, jak nawodnić skórę od środka? Przedstawimy Wam 5 wybranych przez nas sposobów, które możecie bez przeszkód stosować samodzielnie w domu. Są to sprawdzone metody o wysokiej skuteczności i niewielkim ryzyku wywołania niepożądanych skutków ubocznych.

Woda mineralna

W przypadku wody, przy zakupie zawsze zwracajcie uwagę na to, aby była to woda mineralna, a nie źródlana. Ta druga zawiera o wiele mniej cennych składników, w tym tych, które odpowiadają za nawodnienie organizmu i skóry. Dzienne zapotrzebowanie na wodę jest różne w przypadku odmiennych trybów życia i diety, jednak przyjmuje się, że w ciągu doby należy spożywać nie mniej niż 2 litry płynów. Idealnie, gdy większość z tego to woda. Jeśli czynnie uprawiacie sport, wasze zapotrzebowanie na płyny automatycznie wzrasta. Wraz z potem tracimy sód i różne elektrolity, dlatego ważnym jest, aby dostarczać je wraz z wodą.

Kwasy omega-3 i 6

W aptekach dostępne są suplementy diety zawierające dobroczynne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich rola w utrzymaniu zdrowia i witalności jest znana już od lat, stąd też tak często są wymieniane jako jeden z podstawowych składników eliksirów młodości. W wielu preparatach występują tylko konkretne kwasy, np. linolowy i γ-linolenowy, zwane również witaminą F. Omega-3 i 6 wchodzą w skład lipidów, będących budulcem błony komórkowej. Uszczelniając ją, pomagają zatrzymać wewnątrz jak najwięcej wilgoci. Dodatkowo wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, który transportuje do komórek tlen i substancje odżywcze. 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy powinien mieć odpowiednią wielkość molekuły, aby był w stanie penetrować warstwę skóry. Kosmetyki renomowanych marek, przetestowane i wytworzone w profesjonalnych laboratoriach, w większości przypadków posiadają kwas HA w postaci cząsteczek tak małych, że mają one możliwość wniknięcia w głąb skóry i stamtąd ją nawodnić. Skrót SLMW (Super Low Molecular Weight) oznacza molekuły tak mikroskopijne, że są w stanie poprzez warstwę rogową naskórka przedostać się aż do warstwy skóry właściwej. Tak głęboko osadzone cząsteczki nawadniające pozostają w ciele znacznie dłużej. Są również lepiej chronione przed szkodzącymi im czynnikami zewnętrznymi oraz odparowywaniem. 

Suplementy diety

Warto wypróbować różne suplementy diety zawierające składniki, które odpowiedzialne są nie tylko za nawilżenie i nawodnienie, ale również za przywracanie właściwych poziomów elementów budulcowych naszych komórek. Za nawadnianie skóry twarzy i ciała odpowiadają, poza omawianym już kwasem HA, również: 

  • ceramidy, czyli jeden z rodzajów lipidów budujących komórki, 
  • skwalen, nazywany organicznym emolientem, 
  • witaminy A i E, zapewniające dobry stan błon śluzowych i zmniejszenie ilości uwalnianej z komórek wody,
  • kolagen, czyli białko wytwarzane przez nasz organizm, posiadające zdolność wiązania wody

Emolienty

Kosmetyki te stosuje się najszerzej w pielęgnacji skóry noworodków, jednak z równym powodzeniem mogą ich używać także osoby dorosłe, jak i posiadacze cery dojrzałej. Emolienty pełnią funkcję zatrzymującą wodę w komórkach głębokich warstw skóry, poprzez zablokowanie kanalików, którymi H2O mogłaby z nich “uciec”. Ponadto tworzą na powierzchni skóry delikatną warstwę tłuszczu, która zatrzymuje wilgoć w tkankach. Dodatkowym działaniem emolientów jest zmiękczanie skóry, nie tylko w miejscach, w których zazwyczaj występuje nadmiar zrogowaciałego naskórka.

Teraz już wiesz, jak nawodnić odwodnioną skórę

Wiecie już, jak nawodnić skórę twarzy i ciała. Możecie zrobić to przy pomocy kosmetyków przywracających równowagę hydrolipidową. Możecie też wspomóc Wasz organizm odpowiednią suplementacją, ukierunkowaną na ulepszenie mechanizmów zatrzymujących wodę w poszczególnych warstwach skóry. Jeśli dostępne do samodzielnego stosowania kosmetyki nie spełnią Waszych oczekiwań, zawsze możecie sięgnąć po pomoc medycyny estetycznej. Istnieją zabiegi, które dedykowane są zwiększeniu nawodnienia skóry właściwej i nawilżeniu naskórka. Przykładem takiego zabiegu jest Bio Nutri Lift. W jego trakcie podaje się podskórnie m.in. preparat Hydra Booster, który stanowi połączenie dwóch specyfików. Jeden z nich zawiera kwas hialuronowy połączony z glicerolem. Drugi to mieszanka molekuł kwasu HA oraz substancji silnie odżywiających i regenerujących wszystkie warstwy skóry – m.in. witamin, minerałów, aminokwasów, naturalnych przeciwutleniaczy. Aby osiągnąć upragniony efekt na pół roku, wystarczą jedynie 3 zabiegi powtarzane w odstępach miesiąca.

Zrozumienie różnicy pomiędzy nawadnianiem a nawilżaniem skóry pomoże Wam odpowiednio pielęgnować własne ciało. Dowiedzieliście się, jak nawodnić odwodniona skórę samodzielnie oraz z wykorzystaniem medycyny estetycznej. Bez względu na to, którą z dróg wybierzecie, pamiętajcie, że podstawą każdej pielęgnacji, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej, musi być zdrowy tryb życia i właściwe odżywianie!