Skóra naczynkowa jest bardzo wymagająca i wrażliwa, szczególnie w okresie zimowym. Wtedy bowiem najczęściej dochodzi do nagłych zmian temperatury, które negatywnie wpływają na cerę. Efekt? Rumień, zaczerwienienie, popękane naczynka i wiele innych, nieestetycznych, a często i bolesnych objawów. Jak poradzić sobie z cerą naczynkową i dlaczego medycyna estetyczna okazuje się być tu najlepszym rozwiązaniem? Sprawdź!

Cera naczynkowa nie lubi nie tylko wahań temperatury. Nie przepada również za mocno doprawionym jedzeniem, klimatyzowanymi pomieszczeniami czy wieloma kosmetykami. Przy skórze tego typu trzeba szczególnie zwrócić uwagę na rodzaj pielęgnacji. Istnieje sporo sposobów na zwalczenie problemu i zabezpieczenie skóry przed kolejnymi popękanymi naczynkami. Sprawdź je poniżej.

1. Zabezpieczenie od środka – dieta i woda

Tak jak przy wielu dolegliwościach skórnych, tak i tutaj przyda się odpowiednia pielęgnacja… od wewnątrz. Zdrowa dieta i picie dużych ilości znacząco pomogą w utrzymaniu odpowiedniej kondycji skóry. Delikatna i cienka skóra wykazuje bowiem sporą tendencję do przesuszania się. Trzeba ją nawadniać przyjmując dziennie minimum 1,5 litra wody. Oczywiście w gorące dni należy pić jej znacznie więcej!

Pamiętaj również, że witaminy i minerały zawarte w warzywach i owocach bardzo pozytywnie wpływają na procesy regeneracji skóry. Odżywiaj skórę od wewnątrz, a na pewno Ci na to podziękuje. Pamiętaj, aby do każdego posiłku spożywać jak najwięcej warzyw. To one powinny stanowić jak największą część talerza. Nie bój się też owoców – możesz je jeść również po 18:00. Przekroczenie tej magicznej godziny nie sprawi, że przytyjesz od jabłka czy pomarańczy. Unikaj przetworzonych produktów żywnościowych i mocnych przypraw. 

2. Odpowiednie kosmetyki

Cera naczynkowa jest bardzo wymagająca. Nakładanie na nią przypadkowych preparatów kosmetycznych często kończy się alergią, a nawet bólem. Wybieraj produkty pozbawione parabenów, alkoholu, mentolu, olejku eukaliptusowego, kwasu witaminy A, mocznika, acetonu, glikolu propylenowego. Do zmywania makijażu używaj wody mineralnej lub przegotowanej. Nie trzyj skóry ręcznikiem – obchodź się z nią jak najdelikatniej. W drogeriach znajdziesz dzisiaj spory wybór kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej i naczynkowej. Jeżeli będziesz mieć problem z ich doborem, udaj się na konsultację do kosmetologa.

3. Ochrona przed promieniowaniem UV i nie tylko

Cera naczynkowa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Słońce, wiatr, wysokie temperatury – to wszystko może pogłębiać objawy. Dlatego osobom z cerą naczynkową poleca się stosowanie wysokiej jakości kremów z wysokim filtrem – minimum SPF 30, a najlepiej 50. Jeżeli jednak masz ulubiony krem, który sprawdza się w przypadku Twojej skóry, a nie posiada filtrów – zastosuj ochronę dodatkowo w postaci innego preparatu kosmetycznego. Pamiętaj również, by nie eksponować specjalnie skóry twarzy na słońce. Unikaj opalania, a jeśli spędzasz sporo czas na zewnątrz – zabezpieczaj się filtrami i staraj się przebywać jak najwięcej w cieniu. 

Uważaj też na wysokie temperatury – sauna czy solarium to raczej nie miejsca dla Ciebie. Nawet gorące powietrze suszarki może Ci bardzo zaszkodzić. 

4. Aloes dobry na wszystko

Nie od dzisiaj wiemy, jak cudowna jest moc aloesu. Ta naturalna substancja doskonale sprawdza się nie tylko w pielęgnacji, ale pomaga również na wiele problemów skórnych. Pamiętaj jednak, że aloes nie sprawdzi się u wszystkich – na niektórych może działać drażniąco. Jak stosować aloes? Możesz po prostu kupić gotowy produkt, np. w żelu (składający się w 100% lub 99% z aloesu), albo zbawienny sok zrobić samodzielnie. Rozkrój listki aloesu, wyciągnij z nich miąższ i zmieszaj z sokiem z cytryny. Taką mieszankę stosuj zamiast toniku lub hydrolatu. Możesz dodać do niej coś ścierającego (np. fusy z kawy) i wykorzystywać jako peeling. Pamiętaj, aby nowe specyfiki, także te naturalne, najpierw testować na małym fragmencie skóry. Każdy składnik może okazać się bowiem uczulający!

5. Siemię lniane – nie tylko superfood

Jeżeli chodzi o domowe metody, to nie można przejść obojętnie również obok siemienia lnianego. Może mieć bardzo dobroczynny wpływ na cerę naczynkową. Wystarczy zalać szklanką wody około 2 łyżek nasion, a następnie gotować je na małym ogniu przez 20 minut. Kolejny krok to ostudzenie mieszanki i jej dokładne odcedzenie. Tak przygotowany domowy kosmetyk nałóż na twarz i pozostaw na 15-20 minut. Skóra od razu stanie się mniej napięta i bardziej nawilżona. 

6. Łagodzący kompres z rumianku

Twoja naczynkowa cera jest wysuszona, piecze i daje uczucie napięcia? Wykonaj domowy kompres, który niemal natychmiastowo przyniesie Ci ulgę. Okład lub kompres z rumianku obkurczy nadmiernie rozszerzone naczynia krwionośne. Podobne efekty zapewni Ci też dzika róża lub miłorząb japoński. 

7. Mezoterapia igłowa

Na ratunek cerze naczynkowej przychodzi też mezoterapia igłowa. To jeden z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Nic dziwnego, że cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem – poprawia jakość skóry przywracając jej świeży i promienny wygląd. Mezoterapię igłową warto stosować przy wielu skórnych problemach, nie tylko naczynkowych. Zabieg natychmiastowo nawilża skórę i zwiększa grubość naskórka. Daje też efekt ujędrnienia, redukuje przebarwienia oraz wygładza zmarszczki.

Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej? Kosmetolog przeprowadza iniekcję (nakłucia) strzykawką z bardzo cienką igłą. W ten sposób wprowadza głęboko pod skórę substancje aktywne. Metoda ta nie jest specjalnie bolesna z racji niskiej inwazyjności i stosowania znieczulenia miejscowego. 

8. Jalupro

Co powiesz na kolejny, bardzo efektywny, zabieg medycyny estetycznej? Sprawdź linię preparatów składających się z kwasu hialuronowego oraz kompleksu aminokwasów. To innowacyjne rozwiązanie w medycynie estetycznej i kosmetologii, które pomoże Ci nie tylko mocno nawilżyć skórę, ale też pobudzić produkcję elastyny i kolagenu, czego efektem będzie młodszy i bardziej promienny wygląd. 

Jakie jeszcze efekty zapewnia Jalupro? Niweluje zmarszczki, spłyca blizny i rozstępy, odżywia skórę, przywraca jędrność i też przeciwdziała utracie jędrności. 

Lista zabiegów medycyny estetycznej, które mogą pomóc w pielęgnacji cery naczynkowej i zwalczaniu jej przykrych objawów, jest znacznie dłuższa. Nie wiesz, na co się zdecydować? Spokojnie, to nie Twoje zadanie! Od tego są specjaliści. Eksperci Envie Clinic pomogą Ci dopasować odpowiednią metodę. Już dzisiaj umów się na bezpłatną konsultację z kosmetologiem Envie – zrobisz to za pomocą formularza rejestracyjnego na stronie internetowej. Na takim spotkaniu specjalista oceni stan Twojej skóry i przeprowadzi wywiad medyczny. Na tej podstawie dopasuje odpowiednią technikę, która w Twoim przypadku będzie nie tylko bardzo efektywna, ale też bezpieczna.