To w jaki sposób oczyszczasz skórę twarzy, ma ogromny wpływ na wygląd Twojej cery. Sprawdź, czy nie popełniasz poniższych błędów.

Co zrobić, by Twoja cera była w świetnej kondycji i tym samym – doskonale wyglądała? Trzeba o nią dbać – to proste! Zanim jednak pomyślisz o zakupie najlepszego (i co za tym idzie – drogiego) kremu, to skup się na oczyszczaniu. Większość osób uważa, że mycie twarzy jest wręcz banalne. Jednak czy rzeczywiście? Dzisiaj opowiemy o 10 najczęściej popełnianych błędach podczas oczyszczania cery. Warto byś je poznała, aby dobrze przygotować skórę do wchłonięcia składników aktywnych z kremów. Tutaj znaczenie ma każdy szczegół, a wszystko po to, aby nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej skóry i zachować właściwy stan nawilżenia skóry.

Jak prawidłowo oczyszczać twarz?

Całkowite oczyszczanie twarzy składa się z demakijażu i właściwego oczyszczania. Najpierw musisz usunąć makijaż – zrobisz to za pomocą płynu micelarnego czy innego produktu przeznaczonego do tego etapu właśnie. Kolejna kwestia to samo oczyszczanie – likwiduje resztki płynu micelarnego i pomaga pozbyć się pozostałych zanieczyszczeń. Tutaj sprawdzi się delikatny, ale skuteczny żel. Teraz pozostaje już tylko tonizowanie i nałożenie kremu. Co kilka dni warto wykonać także złuszczanie naskórka.

Błąd nr 1 – brak demakijażu i oczyszczania

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach świadomość na temat pielęgnacji skóry jest ogromna. Czy rzeczywiście komuś jeszcze zdarza się pomijać demakijaż i oczyszczanie twarzy? Przecież położenie się spać w make-upie, nawet tym bardzo lekkim, to niemal zbrodnia. I rzeczywiście – wszyscy o tym wiemy, a i tak lenistwo czasem bierze górę. A co wtedy, gdy danego dnia nie miałaś makijażu i zapomniałaś o oczyszczaniu? To także bardzo źle wpłynie na Twoją cerę. W ciągu dnia na twarzy zebrało się bardzo dużo zanieczyszczeń. By skóra mogła oddychać i odżywiać się, musi być oczyszczona. 

Błąd nr 2 – oczyszczanie bez demakijażu

Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie cery? Zaczynamy od demakijażu (czyli jak sama nazwa wskazuje od usunięcia make-upu), a następny krok to oczyszczanie. I znowu – niby oczywiste, a jednak nadal pomijane. Te 2 etapy są niezmiernie istotne, szczególnie jeżeli na co dzień stosujesz sporo kosmetyków kolorowych. Nie myj skóry od razu żelem do mycia twarzy – ten może nie okazać się wystarczający. Podkład, cienie do powiek, tusz do rzęs itd. trzeba usuwać specjalnymi środkami do demakijażu, najlepiej tymi, które zawierają olej. Tego rodzaju produkty powinny dość sprawnie poradzić sobie z rozpuszczeniem nawet najbardziej opornych na demakijaż produktów kolorowych. Możesz spróbować demakijażu samym olejem. Dzisiaj na rynku ich nie brakuje – hitem może okazać się np. olejek z pestek malin. Ważne, by był to czysty olej bez sztucznych dodatków.

Błąd nr 3 – demakijaż bez oczyszczania

Tutaj mamy do czynienia z odwrotną sytuacją – wykonanie samego demakijażu bez oczyszczania. Warto pamiętać, że płyn micelarny, czy inny produkt zastosowany do usunięcia produktów kolorowych, także powinien zostać usunięty. Jeżeli tego nie zrobisz, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że środek ten przesuszy twarz (ze względu na dość silne środki myjące w składzie). Czym zmyć płyn micelarny z twarzy? Dobrym żelem do mycia twarzy, albo specjalnym mydłem – tylko nie tym tradycyjnym, a przeznaczonym do oczyszczania cery (bez składników wysuszających/ściągających skórę). 

Błąd nr 4 – zbyt gorąca woda

Pamiętaj, aby do oczyszczania cery nie stosować zbyt gorącej wody. Ta nie będzie Ci służyć – może doprowadzić nawet do pęknięcia naczynek krwionośnych. Musisz być szczególnie czujna, jeżeli jesteś posiadaczką cery wrażliwej oraz naczynkowej właśnie. Nie zapominaj również o tym, że gorąca woda znacznie bardziej wpływa na wysuszanie skóry (tyczy się to nie tylko skóry na twarzy, ale także na całym ciele). Zatem jaką wodę używać do oczyszczania? Rano warto wybrać tę zimniejszą – nie tylko odświeży cerę, ale pobudzi Cię do działania. Wieczorem wystarczy woda o temperaturze ok. 30 stopni, a zatem letnia. Powinna poradzić sobie, przy zastosowaniu odpowiednich środków, nawet z silnym makijażem. Jeżeli masz czas i ochotę, to wykorzystuj do oczyszczania twarzy wodę przegotowaną. 

Błąd nr 5 – za szybko!

Pośpiech zazwyczaj nam nie służy i nie dotyczy to tylko i wyłącznie procesu oczyszczania twarzy. Oczywiście nie chodzi o to, byś na zabiegi pielęgnacyjne poświęcała godziny. Kto miałby na to czas i… ochotę? Pamiętaj jednak, by chwilę na to poświęcić – przynajmniej minutę. To bardzo istotne, bo w pośpiechu nie jesteś w stanie dokładnie oczyścić twarzy. A musisz to zrobić bardzo precyzyjnie i co jeszcze ważne – produkty myjące potrzebują czasu. Zawarte w nich składniki aktywne muszą mieć chwilę na rozpuszczenie się. Dlatego warto, by po ich nałożeniu wykonać masaż na skórze. Zresztą takie działanie wpłynie pozytywnie nie tylko na samo oczyszczanie, ale też na wygląd twarzy. Masaż rozluźni spięte mięśnie i tym samym poprawi Twoje samopoczucie.

Błąd nr 6 – używanie tego samego ręcznika do twarzy i ciała

Bardzo ważne jest to, aby oczyszczoną twarz wycierać czystym ręcznikiem, który służy tylko i wyłącznie do tego celu. Nie stosuj tego samego ręcznika do cery i ciała. W łazience dochodzi do szybkiego rozwoju bakterii, grzybów czy innych drobnoustrojów, a wszystko dlatego, że jest tu dość ciepło i wilgotno. Jeżeli wycierasz twarz tym samym ręcznikiem co ciało, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przenosisz drobnoustroje na twarz i tak naprawdę cały proces oczyszczania bierze w łeb. Pamiętaj też, że ręczniczek do twarzy powinien być często prany – tak naprawdę najlepiej codziennie, a jeśli to dla Ciebie zbyt kłopotliwe, to przynajmniej raz na dwa dni. Możesz stosować też ręcznik papierowy (mało oszczędne i ekologiczne rozwiązanie) albo ręcznik bambusowy, który szybko schnie. 

Błąd nr 7 – za dużo złuszczania skóry

Złuszczanie skóry jest bardzo istotne dla cery. Stosując peelingi, kwasy czy szczoteczki soniczne pozbywasz się martwego naskórka. Wówczas cera o wiele łatwiej i efektywniej przyjmuje składniki aktywne zawarte w kremach. Musisz jednak uważać, by nie przesadzić. Nadmierne złuszczanie skóry może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego – doprowadzi do podrażnień, a nawet uszkodzenia bariery lipidowej skóry (a ta stanowi bardzo dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi zapobiegając utracie wody i odpierając atak drobnoustrojów, które mogą powodować m.in. nieestetycznie wyglądające wypryski). Niezależnie od tego jaką metodę czy rodzaj peelingu stosujesz (mechaniczny, chemiczny, enzymatyczny) rób to raz na kilka dni, a nie codziennie. 

Błąd nr 8 – brak oczyszczania szyi i dekoltu

Nawet najbardziej zadbana twarz nie będzie wyglądać pięknie i efektownie, jeżeli szyja i dekolt nie będą lśnić blaskiem. Te części ciałą trzeba traktować tak samo jak twarz. A tymczasem mało osób o tym pamięta. A jeżeli już to tłumaczą się brakiem czasu. Tak naprawdę jednak oczyszczanie i pielęgnacja szyi i dekoltu wcale nie oznaczają poświęcenia ogromnej ilości czasu. Robisz to “przy okazji”, a gdy z czasem dojdziesz do wprawy całość zajmie Ci tyle samo czasu co pielęgnacja samej twarzy. Pamiętaj, by nie pomijać oczyszczania szyi i dekoltu – dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu zmarszczek, utracie jędrności czy powstawaniu przebarwień. 

Błąd nr 9 – oczyszczanie twarzy tylko wieczorem

Dokładne oczyszczanie twarzy wieczorem, a rano potraktowanie tylko chłodną wodą, wklepanie kremu i koniec. Znasz to? Pamiętaj, aby oczyszczać cerę również rano – przez noc zdążyła już zebrać na sobie nieco zanieczyszczeń. Poza tym istotne jest również pozbycie się nadmiaru kosmetyków nałożonych wieczorem. Czy rano trzeba zastosować jakieś inne produkty niż wieczorem? Nie, w zupełności wystarczą te same. 

Błąd nr 10 – mycie twarzy mydłem

Kolejny błąd, który wydawać by się mogło, nie jest już popełniany. Tymczasem nadal wiele osób stosuje do oczyszczania twarzy zwykłe mydło. Ten produkt rzeczywiście może okazać się skuteczny – doczyści cerę, ale… dużym kosztem. Jeżeli będziesz codziennie stosować na swoją twarz tradycyjną kostkę myjącą, to spodziewaj się bardzo wysuszonego naskórka. Dlaczego tak się stanie? Mydłą zawierają bowiem zasadowy odczyn pH, który zaburza równowagę skóry. Efekt? Przesuszenie, ale też osłabienie płaszcza hydrolipidowego skóry. Im bardziej będziesz przesuszać naskórek, tym szybciej będzie dochodziło do utraty znajdujących się w skórze rezerw wilgoci. A to objawia się utratą jędrności, sprężystości, wczesnym pojawieniem się zmarszczek, szarym kolorem skóry itd. Jeżeli zdarza Ci się oczyszczać cerę mydłem, jak najszybciej zmień swoje nawyki. Wybieraj produkty o optymalnym dla skóry odczynie pH – najlepiej mieszczącym się przedziale 4,5-5,5. 

Oczyszczanie twarzy to ważna czynność mająca ogromny wpływ na wygląd cery. Nie pomijaj jej w swojej codzienności. Nie zapominaj także o zabiegach poprawiających wygląd twarzy – z czasem zwykła, codzienna pielęgnacja to za mało, by cera ciągle wyglądała młodo i promiennie. Sprawdź nieinwazyjne i bezpieczne zabiegi na twarz w nowo otwartej klinice medycyny estetycznej Envie w Warszawie. Zastanów się, jakie są Twoje cele – chcesz wymodelować twarz, pozbyć się cieni pod oczami, a może Twoim marzeniem jest znaczna redukcja zmarszczek? Umów się na bezpłatną wizytę konsultacyjną z kosmetologiem Envie. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, nie tylko pod kątem oczekiwań, ale także ewentualnych przeciwwskazań. Dobierze metodę idealną dla Ciebie. Sprawdź.