W zimie skóra na twarzy jest szczególnie narażona na negatywne działanie czynników zewnętrznych. W tym okresie warto wyjątkowo dbać o cerę. Jak zrobić to dobrze?

Zimą cera wymaga specyficznej pielęgnacji. Warto o nią zadbać, w przeciwnym razie skóra na twarzy może się łuszczyć i piec. A wszystko to przez ciągłe różnice temperatur, przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach, wiatr, mróz i wiele innych czynników. 

Zdrowa cera zimą – dlaczego w tym okresie trzeba szczególnie o nią dbać?

Niskie lub nawet minusowe temperatury, częsty wiatr, śnieg, mróz i wiele innych zewnętrznych czynników atmosferycznych ma bardzo negatywny wpływ na cerę. W okresie zimowym (ale też jesiennym) nierzadko dochodzi do utratu wody własnej przez skórę, czego efektem jest bardzo silne wysuszenie. Szczególnie narażone na różnego rodzaju przykre dolegliwości są posiadaczki cery wrażliwej, albo naczynkowej. Niska temperatura i inne wyżej wymienione czynniki mogą doprowadzać do bolesnego pieczenia, a nawet pękniętych naczynek. O wysokiej nadwrażliwości czy zaczerwienienia skóry nie wspominając. To wszystko może potęgować częste przebywanie w klimatyzowanych i nagrzanych pomieszczeniach. 

Bardzo ważne jest to, aby w okresie zimowym nie dopuszczać do przemrożenia skóry. Jeżeli do tego dojdzie, to najpewniej cera już nigdy nie będzie wyglądała tak jak wcześniej – będzie przesuszona i tym samym – będzie wyglądała na starszą niż jest w rzeczywistości. Wówczas nawet najlepsze kosmetyki mogą nie pomóc, najprawdopodobniej pozostanie już tylko i wyłącznie wizyta u dermatologa. Jeżeli w zimie popękały Ci od mrozu naczynka, udaj się do do gabinetu kosmetologicznego – specjalista zamknie naczynka laserem. To jedyny sposób na tę dolegliwość – żadną domową metodą nie osiągniesz takiego efektu. 

Jaki krem do twarzy zimą wybrać?

Oczywiście podstawowym, “zimowym” kosmetykiem jest krem do twarzy. W okresie jesienno-zimowym musisz używać innego produktu niż wiosną czy latem. To bardzo ważne, aby dostosowywać kosmetyki do pory roku. Jeżeli jednak masz swój ulubiony, sprawdzony, dobry produkt i nie widzisz różnicy w pielęgnacji nim wiosną czy jesienią – możesz przy nim pozostać. Może się jednak okazać, że na ten trudny dla skóry czas w roku będziesz potrzebować specjalnych kosmetyków, aby skutecznie odpierać atak mrozu, wiatru czy niskiej temperatury. Zapewne będziesz potrzebować nowego kremu na zimę, jeżeli masz problemy ze skórą, np. zmagasz się z atopowym zapaleniem skóry, przeszłaś menopauzę, albo po prostu do tej pory stosowałaś nieodpowiednie dla siebie kremy, które doprowadziły do podrażnienia.

Jak wybrać krem na zimę? Przede wszystkim zwróć uwagę na ten, który pomoże w utrzymaniu wody w skórze. Najlepiej by zawierał takie składniki jak: ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy, aloes, wyciągi z owsa i rumianku, alantoinę, witaminę E, wyciąg z zielonej herbaty, olej arganowy i inne substancje, które będą łagodzić podrażnienia i usuwać toksyny. Nie zapominaj o dopasowaniu produktu do swojego rodzaju skóry. Jeżeli zmagasz się z cerą suchą, to najlepszym wyborem będzie gęsty krem. Jeżeli jesteś właścicielką cery tłustej czy mieszanej – dobra będzie emulsja lub lekki krem. 

Dobry krem to za mało, jeżeli nie będziesz stosować odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj o właściwym oczyszczaniu. Do zmywania makijażu wybieraj w tym okresie produkty najlepiej o konsystencji mleczka lub kremu. W zimie mydło w kostce nie będzie stanowiło najlepszego wyboru – zbyt wysuszy skórę. Z tego też powodu nie jest polecane też w pozostałych okresach w roku. Nie zapominaj także o tonizowaniu skóry (możesz wybrać tonik nawilżający i łagodzący podrażnienia) i regularnych maseczkach. Te ostatnie mogą być pod postacią domowych mieszanek. Poniżej przytaczamy kilka pomysłów. 

 Ochrona ust w zimie – jak zrobić to właściwie?

W zimie szczególnie trzeba także zadbać o usta. Ta część twarzy także jest narażona na podrażnienie czy wysuszenie. Mróz nie działa tu pozytywnie, podobnie jak zwilżanie śliną. Spierzchnięte usta to częsty widok w okresie jesienno-zimowym. Warto wiedzieć, że ślina zawiera kwaśne enzymy, których podstawowym zadaniem jest rozkład pożywienia. Dlatego “liżąc” usta narażasz się na przemrożenie. Co zrobić, aby temu zapobiec? Miej zawsze przy sobie dobrą pomadkę ochronną. Najlepiej sprawdzi się ta o tłustej konsystencji lub zawierająca aloes lub wosk pszczeli. Stosuj też domowe zabiegi – najprostszy to posmarowanie warg miodem i… nie zlizywanie go jak najdłużej. 

Jakie zabiegi kosmetyczne na twarz wybrać w zimie?

Jak się okazuje zima to bardzo dobry czas na poddanie się zabiegom kosmetycznym! W zimnym okresie w roku warto wykonać między innymi zabiegi złuszczające. Tych nie można wykonywać latem ze względu na słońce. Jeżeli zmagasz się ze zmarszczkami, rozszerzonymi porami czy przebarwieniami, to pomyśl o mikrodermabrazji. To nic innego jak złuszczanie kwasami mechanicznie lub laserem. Warto się nad tym zastanowić, bo przecież wiosna tuż, tuż. Jeżeli zaplanujesz serię zabiegów na teraz, to niedługo będziesz cieszyć się o wiele lepiej wyglądającą cerą. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń dermatologa – używaj zarekomendowanego kremu i chroń skórę przed działaniem promieni UV.  

Jeżeli zima jest bardzo intensywna i mroźna, to kwasy warto odpuścić. Wówczas możesz pokusić się na domową kurację złuszczającą kremem z kwasami BHA lub AHA. Tutaj trzeba jednak uważać, aby nie przesuszyć skóry. Jeżeli zauważysz, że zaczyna się łuszczyć oraz czerwienić, zmniejsz częstotliwość stosowania. 

Co z zabiegami medycyny estetycznej? Na przesuszoną i zmęczoną skórę twarzy warto zastosować zabiegi z oferty nowej Kliniki Medycyny Estetycznej Envie. Do wyboru masz szereg różnego rodzaju zabiegów. Są to między innymi osocze bogatopłytkowe (nowatorska metoda redukująca zmarszczki bez użycia skalpela) czy mezoterapia igłowa, która przywraca skórze naturalny i promienny wygląd. Sprawdź ofertę Envie i umów się na bezpłatną wizytę konsultacyjną z kosmetologiem. Ten zapyta Cię o Twoje oczekiwania, dobierze odpowiedni zabieg i wykluczy przeciwwskazania. 

Domowe sposoby na dbanie o cerę zimą

Poświęć sporo czasu swojej cerze w okresie zimowym. Ta odwdzięczy się dobrym wyglądem. Zabiegi kosmetyczne czy dobre kosmetyki są niezmiernie istotne. Nie zapominaj jednak o domowym SPA. Wiele dobrze działających substancji wykonasz samodzielnie na bazie półproduktów. Co powiesz na regenerującą maseczkę? 

Regeneracyjna maseczka na twarz – najlepsza na zimę

Składniki: ⅓ szklanki masła shea (do kupienia w sklepach internetowych), 2 łyżki oleju kokosowego, 4 łyżki olejku z dowolnych orzechów, najlepiej z migdałów. 

Wykonanie: Masło i olej rozpuść w temperaturze nie większej niż 40 stopni. Dodaj olejek i bardzo dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną substancję włóż do lodówki na ok. kwadrans. Wyjmij i zmiksuj. Nałóż na twarz i trzymaj jak najdłużej.

Maseczka natłuszczająca

To prosta i szybka maseczka, która natłuści Twoją skórę i tym samym pozwoli jej odpierać atak mrozu i wiatru w zimie. Weź jedno jajko, oddziel białko. Lekko je ubij (albo rozmieszaj dokładnie widelcem) i nałóż na twarz. Gdy wyschnie, zmyj przegotowaną wodą, osusz i nałóż ulubiony krem.  

Nawilżająca maseczka z płatków owsianych

Składniki: 4 łyżki płatków owsianych, kilka kropel olejku z migdałów, parę łyżek przegotowanej, lekko ciepłej wody

Wykonanie: Płatki zblenduj razem z olejkiem i wodą. Ma powstać gęsta papka. Nałóż ją na twarz i trzymaj jak najdłużej. Zmyj ciepłą wodą, osusz i nałóż ulubiony krem.

Podsumowanie tematu

Zależy Ci na pięknej, promiennej cerze? To oczywiste. Dlatego zwróć na nią uwagę szczególnie zimą. Właściwa pielęgnacja to podstawa w tym trudnym (nie tylko dla skóry) okresie. Stosuj dobre kosmetyki, zabiegi upiększające i przede wszystkim dobrą dietę. Właściwe nawodnienie oraz jedzenie dużej ilości warzyw i owoców także pomoże w osiągnięciu pięknego wyglądu.