Zwiększone wypadanie włosów jesienią i zimą to norma. W cieplejszych miesiącach tracimy ok. 50 włosów dziennie, w zimniejszych – nawet do 100. Jeżeli jednak zauważysz, że wypada ich w Twoim przypadku znacznie więcej – zacznij działać. Co możesz zrobić? Sprawdź poniżej.

Jeżeli jesienią czy zimą włosów wypada Ci więcej niż zwykle, to nie powinnaś się tym przejmować, o ile… proces ten trwa krótko. To właśnie wtedy, gdy zaczynają się te pory roku, zmienia się nie tylko aura wokół, ale także Twoja skóra. Po lecie zazwyczaj jest mocno wysuszona i wymaga silnego nawilżenia. Poprzez nadmierne wypadanie włosów organizm daje sygnały, iż potrzebuje składników odżywczych. Jak to się objawia? Paznokcie łamią się bardziej niż zwykle, cera staje się lekko (lub bardziej) problematyczna i zaczynają bardziej wypadać włosy. Gdy w przypadku tego ostatniego sytuacja staje się poważna – warto udać się do trychologa. Jeżeli jednak czujesz, że masz jeszcze pole do własnej naprawy, to nie czekaj – zacznij działać natychmiast!

Wypadanie włosów jesienią i zimą – dlaczego?

Bardzo często nadmierne wypadanie włosów właśnie jesienią i zimą może być związane z błędną pielęgnacją. Tzw. sezonowe wypadanie włosów wynika z hormonów, głównie żeńskiego hormonu tj. estrogenu. Ten wydzielany jest przede wszystkim latem, kiedy jest dużo słońca. Oczywistym jest, że promieni słonecznych brakuje jesienią i zimą. Estrogen zatem obniża się, a wzrasta za to poziom testosteronu. 

Zapewne zauważyłaś, że wiosną i latem stan Twojej skóry, włosów czy paznokci jest znacznie lepszy niż jesienią i zimą. W “zimne” pory roku stymulacja hormonalna zmniejsza się. To oznacza, że znajdujące się do tej pory w fazie wzrostu włosy, kończą życiowy cykl. Testosteron pobudza wtedy stare włosy do “gubienia”, a nowe do wzrostu. Zatem zwiększone wypadanie włosów w tym czasie jest absolutnie normalne. Zatem czas, w którym włosy zaczynają się “sypać” musisz po prostu przeczekać. Chyba, że trwa to długo i mimo stosowania poniższych metod kosmyki wypadają niemal garściami, warto udać się do lekarza, najlepiej trychologa, ale powinni pomóc też tacy specjaliści jak ginekolog czy endokrynolog. Najprawdopodobniej niezbędne będzie bowiem przeprowadzenie badań hormonalnych. 

Ogromny wpływ na kondycję naszych włosów oraz to czy wypadają czy nie wpływ ma pogoda. Mróz oraz silne wiatry mogą bardzo szkodzić nie tylko samym włosom, ale też skórze głowy. Dlatego w tym okresie w roku najlepiej wiązać włosy przed wyjściem z domu. Niezbędne jest także zakładanie czapki. Zaleca się także dokładne, ale jednocześnie delikatnie szczotkowanie włosów.

Pielęgnacja włosów i zimą – podstawowe zasady

Z pielęgnacją włosów po lecie nie czekaj zbyt długo. Poniżej znajdziesz porady, które warto zastosować.

Odpowiednia dieta

Dieta, w której codziennie przeważają cukier, sól i produkty przetworzone nie jest zdrowa. Z pewnością negatywnie odbije się nie tylko na kondycji włosów, ale całego organizmu. Warto zadbać w codziennych posiłkach o nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli np. oliwę z oliwek, same oliwki, pestki dyni czy pestki słonecznika (te ostatnie to również świetne źródło cynku, również potrzebne dla włosów). Nie warto pomijać ryb i oczywiście warzyw. Te ostatnie powinny stanowić podstawę posiłku. Nie bój się też owoców – zawarte w nich witaminy poprawią kondycję włosów i Twoje samopoczucie. 

Skrócenie włosów

Skróć włosy po lecie, najlepiej o około 5 centymetrów. Prosty zabieg, a zdecydowanie poprawi kondycję kosmyków.

Uwaga na suszark

Oczywiście nie chodzi o to, aby zrezygnować z suszarki, ale warto ograniczyć jej stosowanie do niezbędnego minimum. Mowa naturalnie o gorącym nawiewie. Ten chłodny i letni możesz stosować bez obaw nawet codziennie. Uważaj też na prostownice czy lokówki. Tutaj działają takie same zasady jak w przypadku suszarek.

Nawilżenie to podstawa

Wspomnieliśmy już, że włosy po lecie potrzebują przede wszystkim nawilżenia. Wykorzystaj do tego dostępne produkty, np. nawilżające maseczki albo olejki. Nałóż je przed myciem włosów, najlepiej na dłużej, tj. godzinę. Potem normalnie umyj głowę i po nałóż tylko delikatny kosmetyk.

Skóra głowy – jak o nią zadbać?

Pielęgnacja skóry głowy ma dla włosów ogromne znaczenie. Warto o nią zadbać np. poprzez stosowanie delikatnych, przeznaczonych do tego celu peelingów. Myj skórę głowy nienachalnie. W przypadku przetłuszczającej się skóry głowy nie należy wykonywać masaży i pod żadnym pozorem nie spłukiwać głowy gorącą wodą. Niewskazane są też gorące kąpiele. Dlaczego? Skóra, która jest rozgrzana znacznie bardziej poci się, a co za tym idzie – przetłuszcza. 

Odpowiednie kosmetyki to podstawa

Wyżej opisane zasady pielęgnacyjne nie będą miały racji bytu, jeżeli nie zastosujesz odpowiednich kosmetyków. Na szczęście dzisiaj w drogeriach, czy to stacjonarnych czy internetowych, znajdziemy całą masę świetnej jakości produktów w dobrych cenach. Koniecznie sprawdź ten temat, bo może okazać się, że od lat stosujesz nieodpowiednie kosmetyki, np. masz włosy mieszane, a dbasz o włosy kosmetykami do włosów przetłuszczających się. To właśnie powód powstawania łupieżu czy nieładnie wyglądających kosmyków. W Twoim przypadku inne kosmetyki sprawdzą się przy myciu, a inne w przy pielęgnacji końcówek. 

Włosy przetłuszczające się to najczęściej występujący rodzaj włosów. Niestety te szybko wyglądają na nieświeże, mają też tendencję do deformacji (np. pod kapturem czy czapką) czy elektryzowania. Warto stawiać na delikatne produkty, najlepiej ziołowe i te mało pachnące. A co w przypadku suchych włosów? Tutaj potrzebne jest silne nawilżenie, dlatego należy sięgać po kosmetyki charakteryzujące się tym działaniem. 

W doborze odpowiednich preparatów pomoże Ci dobry stylista fryzur, albo trycholog. Najpierw określ swój rodzaj włosów (być może już to wiesz, ale warto zweryfikować ten temat jeszcze raz), a potem dobierz właściwe specyfiki. Gdy je zastosujesz, gwarantujemy Ci, że kondycja Twoich włosów szybko się poprawi. 

Wypadanie włosów jesienią i zimą – medycyna estetyczna

Gdy wypadanie włosów jesienią i zimą (lub w innym okresie roku) przybiera na sile, trzeba, jak już wspomnieliśmy, udać się do lekarza. Warto przedyskutować z nim również możliwość skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Dziedzina ta bowiem oferuje skuteczne zabiegi zwalczające wypadanie włosów. Sprawdź, o jakie chodzi.

 

Osocze bogatopłytkowe

Zabieg ten znany jest także pod nazwą “wampirzego liftingu”. Jego podstawą jest bowiem preparat wytwarzany z krwi pacjenta. Brzmi… specyficznie, ale to bardzo bezpieczny i skuteczny sposób na zwiększenie porostu włosów lub/i ich zagęszczenie. Specjalista ostrzykuje osoczem skórę głowy, głównie fragmenty dotknięte przerzedzeniem. Tym samym pobudza komórki macierzyste mieszków włosowych. 

Sprawdź szczegóły na temat osocza bogatopłytkowego

 

Mezoterapia igłowa

Metoda ta opiera się na wstrzyknięciu w skórę głowy małych dawek substancji leczniczych, głównie witamin, aminokwasów czy kwasu hialuronowego. W efekcie przerzedzone fragmenty skóry głowy znów zostaną pokryte gęstą czupryną.

Sprawdź szczegóły na temat mezoterapii igłowej

 

Pamiętaj, że wzmożone wypadanie włosów nie zawsze jest niebezpieczne. Jeżeli jednak czujesz, że pojawia się problem – sprawdź tę kwestię ze specjalistą. Powodzenia!