Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów? Sposobów jest kilka – jednym z nich, bardzo skutecznym, okazuje się medycyna estetyczna. O jakie zabiegi konkretnie chodzi? Podpowiadamy. 

Wypadanie włosów dotyczy sporej liczby osób – zarówno kobiet jak i mężczyzn. Problem ten jest często przyczyną kompleksów. Trudno się dziwić, skoro piękne, gęste i lśniące włosy są zawsze pożądane w każdej kulturze. Rzeczywiście. Dobrze wyglądające włosy mogą być oznaką zdrowia. Podobnie w drugą stronę – te nadmiernie wypadające zazwyczaj symbolizują jakiś problem. Jakie są przyczyny utraty włosów i jak można ten proces zahamować, albo nawet go… odwrócić? Sprawdź nasz materiał.

Przyczyny wypadania włosów

To jak wyglądają nasze włosy jest bardzo mocno powiązane z genami. Poza tym ogromne znaczenie mają tu zdrowie oraz styl życia. Jeżeli zdrowo się odżywiasz, nie palisz i nie nadużywasz alkoholu, uprawiasz sporty, nie stresujesz się nadmiernie itp., to jest ogromna szansa, że Twoje włosy będą prezentować się atrakcyjnie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny wypadania włosów:

  • niedożywienie, w tym brak wielu mikro i makroelementów,
  • zaburzenia hormonalne,
 • grzybica skóry głowy,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
 • łysienie plackowate,
  • zatrucie metalami ciężkimi,
  • łysienie androgenowe, czyli łysienie dziedziczne,
  • duży spadek masy ciała pod wpływem stresu i radykalnej diety,
  • długi okres choroby, np. grypy, przeziębienia, zakażenia,,
 • częste farbowanie i rozjaśnianie włosów,
  • stosowanie inwazyjnych kosmetyków do włosów, w tym przede wszystkim kosmetyków do stylizacji fryzur,
  • trichtillomania czyli nieświadome wyrywanie włosów,
  • używanie gumek recepturek do spinania włosów,
  • nadużywanie prostownicy i suszarki,
 • nieodpowiednia dieta, szczególnie z małą ilością białka,
  • zmiany hormonalne w organizmie kobiety, która ma zostać lub już została matką,
  • za dużo witaminy A w organizmie przyjmowanej zarówno w formie leków jak i pożywienia,
  • palenie papierosów (matowi włosy),
 • choroby skóry głowy,
 • nadmierny stres,
 • choroby psychiczne. 

Łysienie u mężczyzn – uciążliwy problem

Łysienie u mężczyzn to zjawisko bardzo powszechne. Przez to panowie często nie próbują zahamować procesu wypadania włosów – wydaje im się on naturalny i nieszkodliwy. Sporo z nich też wstydzi się tej dolegliwości i dlatego nie udaje się do lekarza. Warto pamiętać, że właściwe zdiagnozowanie łysienia bardzo pomaga w jego zwalczeniu. Przyczyną wypadania włosów, głównie po 40. roku życia, są osłabione mieszki włosowe i obniżona pigmentacja. Najczęstsze odmiany łysienia u mężczyzn to łysienie plackowate (objawiające się obszarami plackowatymi nie pokrytymi włosami) oraz łysienie androgenowe (ubytki włosów na górze głowy oraz w kącikach czoła). Nie warto lekceważyć problemu, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista zaleci leczenie i dietę. Warto skonsultować z nim też zabiegów medycyny estetycznej. Do tego tematu jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu. 

Wypadające włosy u kobiet

Częstą przyczyną wypadania włosów u kobiet są problemy hormonalne. Te nasilają się często m.in. w okresie ciąży, ale też np. menopauzy. Jeżeli jesteś kobietą i zauważyłaś wzmożone wypadanie włosów, to koniecznie jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem. Być może zaczęły się u Ciebie kłopoty z gruczołami produkującymi hormony, np. tarczycą czy przysadką. Może się również okazać, że w Twoim organizmie znajduje się za dużo androgenów, za które odpowiada np. zespół policystycznych jajników. W przypadku obniżenia poziomu kobiecych hormonów – włosy są słabe. Następnie łamią się i wypadają. Lekarz powinien również sprawdzić, czy w Twoim przypadku nie dochodzi do przesadnej nadwrażliwości cebulek na androgeny. Może się bowiem okazać, że cierpisz na hiperandrogenizm, czyli genetyczną dolegliwość, w której androgeny przyczyniają się do intensywnego wypadania włosów. 

Trycholog na pomoc

Jeżeli znacząca wypadają Ci włosy, udaj się do lekarza. Możesz też skorzystać z konsultacji u trychologa – specjalisty, który zajmuje się skórą głowy i włosami. W diagnozie kluczowy będzie wywiad medyczny. Dobrze przeprowadzony, ze szczerymi odpowiedziami pacjenta, może w krótkim czasie pomóc ustalić przyczynę problemu.

Wypadanie włosów – jak zwalczyć?

Wiele przyczyn wypadania włosów można zwalczyć. By jednak do tego doszło kluczowe jest rozpoznanie i zastosowanie właściwego leczenia. W tym pomoże specjalista. Warto skonsultować z nim również zabiegi medycyny estetycznej. Przyda się też wizyta w klinice medycyny estetycznej i profesjonalna konsultacja z lekarzem, który przeprowadziłby potencjalny zabieg. W Envie Clinic możesz umówić taką wizytę zupełnie za darmo. Na konsultacji specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny (w celu wykluczenia przeciwwskazań). Dobierze też odpowiednią metodę dopasowaną do Twojego problemu. 

Wypadanie włosów – medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna to dzisiaj bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która ma do zaoferowania remedium na wiele dolegliwości. Może także pomóc Ci zwalczyć wypadanie włosów. Na jakie zabiegi warto szczególnie zwrócić uwagę? Oto dwa z nich stosowane w Envie Clinic.

Osocze bogatopłytkowe

Czy znasz określenie “wampirzy lifting”? To potoczna nazwa osocza bogatopłytkowego czyli preparatu krwiopochodnego, który wytwarza się z… krwi pacjenta. Brzmi groźnie, ale to bardzo bezpieczna i mało inwazyjna metoda. Substancja ta bogata jest w ogromne ilości płytek krwi oraz innych czynników wzrostu. Dzięki temu działa regeneracyjnie na skórę głowy. Metoda ta zwiększa porost włosów lub/i ich zagęszczenie. Jak wygląda zabieg? Specjalista ostrzykuje osoczem skórę głowy, a dokładniej fragmenty, które zostały dotknięte największym przerzedzeniem. Dzięki temu komórki macierzyste mieszków włosowych zostają pobudzone ze stanu uśpienia w stan aktywny. By efekty były zadowalające, a nawet wręcz spektakularne, należy odbyć przynajmniej 3 zabiegi w odstępach około 2-miesięcznych.

Mezoterapia igłowa

Kolejny, bardzo skuteczny przy wypadaniu włosów zabieg to mezoterapia igłowa. To znana metoda, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem od lat. Z racji swojego stażu została doskonale opanowana. Technika ta polega na wstrzyknięciu w skórę głowy niewielkich dawek substancji leczniczych,przede wszystkim mieszanki witamin, aminokwasów, mikroelementów czy kwasu hialuronowego. Zabieg powinien wykonywać doświadczony i kompetentny specjalista – trzeba bowiem dokonać odpowiedniego nakłucia. Dlatego tak istotny jest wybór renomowanego miejsca do przeprowadzenia zabiegu. W Envie Clinic możesz liczyć na fachową pomoc.

Pamiętaj, że wypadanie włosów to zawsze efekt jakichś dolegliwości. Warto zdiagnozować je u lekarza, a potem sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Zabiegi medycyny estetycznej mogą okazać się tu bardzo trafione.