Cellulit to zmora wielu kobiet. Wiele z nich wychodzi z założenia, że pomarańczową skórkę trzeba zaakceptować. Tymczasem są skuteczne sposoby na cellulit. Poznaj je!

Cellulit to bardzo trudny przeciwnik. Gdy się pojawia, od razu staje się wrogiem, szczególnie jeśli jest nasilony i ukazuje się w wielu miejscach na ciele. Trzeba jednak powiedzieć, że pomarańczowa skórka czy to na udach czy ramionach nie daje o sobie znać nagle i niespodziewanie. Trudno ją też zniwelować z dnia na dzień, ale wbrew powszechnie krążącej opinii – cellulitu można się pozbyć. Trzeba tylko podjąć pewne działania, o których piszemy poniżej. Możesz też po prostu zaakceptować cellulit, tak jak np. robi to większość Hiszpanek. Nie musisz jednak tego robić. Podjęcie efektywnej walki z pomarańczową skórką jest możliwe. Sprawdź. 

🎥 Zobacz wideo: Jak się pozbyć cellulitu?

Co to jest cellulit i jak powstaje?

Co to właściwie jest cellulit i jak dochodzi do jego tworzenia? Pomarańczowa skórka to nic innego jak zaburzenie w budowie skóry, przede wszystkim tkanki podskórnej. Objawia się powstawaniem guzków i zagłębień przypominających wierzch popularnego owocu. Cellulit dopada przede wszystkim kobiety i to w różnym wieku. Pojawia się przede wszystkim na udach, pośladkach i brzuchu. 

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu? Jedną z głównych ról odgrywają tutaj czynniki genetyczne, ale też podwyższony poziom estrogenów. Nie bez znaczenia jest prowadzony tryb życia – panie, które zdrowo żyją, ich dieta opiera się przede wszystkim na warzywach i owocach, piją dużo wody w ciągu dnia i ćwiczą nierzadko nie mają pomarańczowej skórki. Nie ma jednak reguły – ta może pojawić się nawet u profesjonalnych sportowców. Nasilenie lipogenezy, czyli zwiększonej produkcji tłuszczu w organizmie, to często wynik diety wysokowęglowodanowej. Cellulit może zwiększać lub powodować naprzemienne tycie lub/i chudnięcie. Nie pomaga także siedzący tryb życia, albo paradoksalnie – praca stojąca (ta często doprowadza do zastoju krwi i limfy w kończynach dolnych doprowadzając do obrzęku tkanki podskórnej). Wiele kobiet w ciąży także dopada cellulit, a wszystko to z racji zwiększenia poziomu hormonów takich jak prolaktyna czy estrogen. 

Warto również dodać, że cellulit ma różne fazy. W tej pierwszej zazwyczaj nie jest zauważalny. Potem pojawia się po ściśnięciu skóry. Z czasem nierówności widać już gołym okiem. 

Domowe sposoby na cellulit

Co zrobić, aby pozbyć się cellulitu, albo chociaż wyraźnie go zmniejszyć? Wykorzystaj domowe sposoby – te na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc osiągnąć efekt albo go utrzymać (gdy wcześniej zastosujesz zabieg medycyny estetycznej, ale o tym za chwilę). O jakich sposobach, które możesz zrealizować w domowych warunkach, mówimy?

Zdrowa dieta i treningi

Bez prowadzenia zdrowego stylu życia ani rusz. Dieta bogata w owoce i warzywa, regularne picie sporych ilości wody i systematyczne ćwiczenia – o tym nie możesz zapomnieć, jeśli nie chcesz zmagać się z pomarańczową skórką. Zresztą zdrowy tryb życia przyniesie Ci korzyści nie tylko w wyglądzie, ale przede wszystkim dobrym samopoczuciu.

Masaż limfatyczny

Masaż możesz wykonywać także w domowych warunkach. Zastosuj szorstką rękawicę albo szczotkę. Miejsca objęte cellulit masuj okrężnymi ruchami. Tym samym pobudzisz limfę i pozbędziesz się zbędnych produktów przemiany materii. 

Kofeina na cellulit

Kawa nie tylko pobudza Cię do rano do życia, ale może okazać się też dobrym sposobem na cellulit. Zastosuj peeling z fusów po kawie (dodaj do mieszanki gruboziarnisty cukier), a w sklepach wybieraj produkty z kofeiną w składzie. 

Bańki chińskie na pomarańczową skórkę

Do domowego zabiegu antycellulitowego będą Ci potrzebne bańki chińskie (do kupienia np. w aptece albo w sklepach internetowych) oraz zwykła oliwka, np. dla dzieci. Posmaruj miejsca objęte cellulitem i zassaj bańkę na skórze przesuwając ją potem w górę i w dół. 

Kosmetyki antycellulitowe

W codziennej pielęgnacji nie zapominaj też o kosmetykach wyszczuplających. Te zwykle zawierają składniki pomagające w spalaniu tłuszczu czy zmniejszaniu obrzęków. Sprawdzaj składy i zwracaj uwagę na takie składniki jak: 

  • kofeina (sprawdź wyżej),
  • miłorząb japoński,
  • retinol,
  • karnityna,
  • algi,
  • ekstrakt z żeń-szenia,
  • ananas. 

Medycyna estetyczna a cellulit – skuteczne sposoby

Domowe sposoby często okazują się niewystarczające. Cellulit to, jak już wspomnieliśmy, trudny przeciwnik. Dlatego nierzadko warto zastosować cięższe działo. I tutaj na pomoc przychodzi nowoczesna medycyna estetyczna – skuteczna, bezbolesna i bezinwazyjna (bez użycia skalpela!). W ofercie klinik medycyny estetycznej znajdziesz sporą ofertę zabiegów zwalczających pomarańczową skórkę. Do wyboru masz między innymi:

  • zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków – emitowanie fali ultradźwiękowej przez głowicę urządzenia przyłożonego do skóry. Fala rozbija i upłynnia tkankę tłuszczową,
  • kriopoliza – usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej pod bardzo niską temperaturą. Podczas zabiegu do miejsca objętego cellulitem przykłada się aplikator chłodzący. Ten zasysa tkankę i chłodzi przez około godzinę,
  • fale radiowe – fale podgrzewają skórę oraz tkankę podskórną, czego efektem jest obkurczenie kolagenu, a finalnie – wygładzenie oraz napięcie skóry.

W nowo otwartej w Warszawie klinice medycyny Envie znajdziesz szeroką ofertę zabiegów antycellulitowych. Najskuteczniejsze sposoby zdaniem kosmetologów to endermologia oraz emsculpting. Na czym dokładnie polegają te zabiegi?

Endermologia – masaż podciśnieniowy na cellulit

Endermologia to forma masażu podciśnieniowego, który nie tylko zwalcza cellulit, ale także pomaga w pozbyciu się rozstępów, a nawet zmarszczek. Zabieg ten działa bardzo efektywnie na tkankę łączną skóry. Efekty, jakie można osiągnąć po serii wizyt w gabinecie medycyny estetycznej, są wręcz spektakularne. Zmniejszone obwody, redukcja znienawidzonego cellulitu, usunięcie rozstępów i przede wszystkim – pozbycie się tkanki tłuszczowej w konkretnych miejscach na ciele. Często wyszczuplenie konkretnych partii ciała jest bardzo problematyczne. Tutaj będzie to możliwe, a wszystko to przez zastosowanie specjalnego urządzenia. W klinice medycyny estetycznej Envie jest to innowacyjny EndermoSPEC. Podczas zabiegu fałd skóry zasysany jest przez rolki głowicy pobudzając tym samym nawet bardzo głęboko położone warstwy skóry. Proces sterowany jest komputerowo. Wcześniej kosmetolog dobiera indywidualne parametry dla konkretnego pacjenta. Istotne jest również to, iż endermologia to zabieg dość relaksujący. Wspaniale rozluźnia też mięśnie – nic dziwnego, że jest wykorzystywany także przez profesjonalnych sportowców.

Emsculpting – redukcja cellulitu i budowanie mięśni

Emscultping to nowoczesna metoda stosowana w medycynie estetycznej, która nie tylko redukuje cellulit, ale również buduje mięśnie. To naprawdę innowacyjny sposób na zbudowanie masy mięśniowej. W trakcie zabiegu wykorzystuje się dwa duże aplikatory magnetyczne nazywane inaczej stymulatorami mięśni. Te wywołują hiperskurcze na wybranej partii ciała. Pacjentki zazwyczaj wybierają, jak nietrudno się domyślić, uda, pośladki oraz brzuch. Podczas zabiegu nie odczuwa się bólu, a nawet wręcz przeciwnie – metoda ta może okazać się bardzo relaksująca. By zrozumieć, jak spektakularne efekty może sprawić emscultping zabieg ten porównuje się do wykonywania ogromnych ilości przysiadów lub brzuszków. Przez około 20-30 minut zabiegu generowanych jest około 20 tysięcy hiperskurczy. Czy przez tak krótki czas jesteś w stanie wykonać tyle ćwiczeń? Oczywiście, że nie. 

Podsumowanie tematu

Efektywna walka z cellulitem jest jak najbardziej możliwa! Sprawdź ofertę kliniki medycyny estetycznej Envie. By dobrać metodę idealną dla siebie, porozmawiaj z kosmetologiem. Możesz umówić bezpłatną wizytę konsultacyjną za pomocą strony internetowej Envie. Specjalista nie tylko przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny i porozmawia o oczekiwanych efektach, ale dokona również zabiegu próbnego, by przekonać się, jak będziesz reagować na daną metodę.