Blog
Szukasz porad z zakresu medycyny estetycznej? Nie mogłeś lepiej trafić! Blog warszawskiej kliniki medycyny estetycznej Envie to miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu poprawy urody, usuwania blizn czy wyszczuplania sylwetki. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i tym, jak możemy Ci pomóc.
ZAMAWIAM ROZMOWĘPicolaser czy laser frakcyjny CO2 – który zabieg lepszy na blizny?
Chcesz pozbyć się nieestetycznych blizn lub rozstępów? Nie musisz oddawać się w ręce chirurga plastycznego – wystarczy, że skorzystasz z dobrodziejstw medycyny estetycznej! Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się, jakie zabiegi dla Ciebie przygotowaliśmy.
Problem blizn i rozstępów może dotknąć każdego. Niedoskonałości skóry, takie jak pozostałości po trądziku, szramy, bruzdy rozstępów i głębokie zmarszczki mogą bardzo źle wpłynąć na poczucie pewności siebie. Najpopularniejsze z nich, czyli blizny po wypryskach oraz zabiegach chirurgicznych, są niemal niemożliwe do usunięcia przy pomocy drogeryjnych i aptecznych specyfików. Podobnie sprawa ma się w przypadku śladów po ingerencjach chirurgicznych oraz rozstępów. Na ratunek przychodzi wtedy medycyna estetyczna i zabiegi przy użyciu takich narzędzi, jak Picolaser oraz laser frakcyjny CO2. Poniżej przedstawiamy opis tych nowatorskich urządzeń oraz efekty ich działania.
Mechanizm powstawania blizn
Blizny powstają w wyniku urazów lub celowego uszkodzenia skóry, na przykład w związku z wykonywaną operacją. Jaśniejsza tkanka, która zaczyna pojawiać się w uszkodzonym miejscu już w ciągu kilku dni od wydarzenia, to produkowany przez nasze ciało kolagen. Mikrowłókna wytwarzane przez jeden z elementów budulcowych skóry właściwej, czyli tkankę łączną, odgrywają kluczową rolę w tworzeniu blizn i zrostów. W krótkim czasie po przerwaniu ciągłości skóry wzmaga się znacząco produkcja kolagenu, który regeneruje tkankę łączną i rekonstruuje wyrwę w skórze.
Gdy rana zostanie w większości pokryta świeżym nabłonkiem, cykl nadprodukcji mikrowłókien wyhamowuje i w ciągu kolejnych miesięcy dobudowuje brakujące elementy tkanki. W przypadku drobnych, powierzchownych urazów, włókna tkanki łącznej są w stanie odbudować braki w sposób niezauważalny – gdy dochodzi do głębszego urazu, blizna jest niestety widoczna. Wpływ na jakość regeneracji ma również ogólny stan zdrowia, ruchomość zranionego obszaru (im większa, tym mniejszy i luźniejszy zrost) oraz pourazowa pielęgnacja danego obszaru.
Picolaser – czym jest i w jaki sposób działa?
Jest to szybka, bezinwazyjna i w pełni bezpieczna metoda pozbywania się tkanki bliznowatej, jak i innych uszkodzeń, znajdujących się w dowolnej warstwie skóry. Metodologia działania Picolasera różni się od tradycyjnych laserów używanych przez dermatologów i kosmetologów. Różnica leży zarówno w technice uwalniania energii, jak i głębokości penetracji tkanek. Regularne naświetlanie uszkodzonych i odbudowanych tkanek przy pomocy nieablacyjnego lasera pikosekundowego powoduje, że blizna zaczyna zrównywać się kolorytem z otaczającymi ją tkankami oraz nabiera miękkości i elastyczności. Dzięki temu staje się ona o wiele mniej widoczna, a zrost prawie niewyczuwalny.
Picolaser używa unikatowej długości fali światła o długości 755 nanometrów, przechodzącej przez specjalne soczewki. Powodują one, że wiązka światła nie jest jednostajnym strumieniem generującym ciepło, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych laserów, wykorzystywanych m. in. do depilacji. Picolaser uwalnia ultrakrótkie promienie laserowe, które nie powodują rozgrzania tkanek, a ich energia wybudza komórki skóry właściwej – fibroblasty. W ludzkim organizmie są one odpowiedzialne za produkcję kolagenu oraz elastyny, czyli mikrowłókien, które odpowiadają między innymi za odpowiednie napięcie i elastyczność skóry.
Lasery pikosekundowe mają szerokie zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej. Służą do zwiększenia gęstości skóry, poprawie jej napięcia, kolorytu oraz kompleksowej redukcji zmarszczek. Przy ich pomocy usuwa się również tatuaże oraz makijaż permanentny.
Sprawdź szczegóły na temat Picolasera w Envie Clinic
Laser frakcyjny CO2 – mechanizm działania i efekty końcowe
Budowa oraz metodologia działania lasera frakcyjnego CO2 znacząco różni się od opisanego powyżej Picolasera. Jest to rodzaj lasera ablacyjnego, czyli takiego, którego działanie powoduje odparowanie wody z komórek naskórka i najwyższej warstwy skóry właściwej oraz kurczenie się włókien kolagenu. Ten laser gazowy działa na bazie dwutlenku węgla oraz mieszaniny innych substancji lotnych, aktywowanych elektrycznie. Wiązka podczerwieni, którą generuje, ma długość fali 10 600 nm. Jest to laser o niewielkiej inwazyjności, jednak efekty jego działania są widoczne o wiele szybciej, niż w przypadku urządzeń nie powodujących kontrolowanych uszkodzeń w komórkach naskórka i epidermy.
Mikrouszkodzenia, które wywołuje w dwóch początkowych warstwach naszej skóry, pobudzają ją do wytworzenia w zwiększonym tempie nowych cząstek kolagenu. Gdy epiderma zakończy proces uleczania kontrolowanych urazów, nowa skóra wygląda na młodszą, wolną od skaz, ale również zwiększa swoją elastyczność. Po zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego CO2 należy poświęcić kilka dni na rekonwalescencję, w trakcie której organizm będzie odtwarzał wierzchnią powłokę skóry, jednak efekty, jakie zauważycie na swoim ciele z pewnością będą tego warte. Zabieg może wywoływać uczucie lekkiego pieczenia, jednak nie należy on do bolesnych, ani wymagających podawania środków przeciwbólowych.
Lasery frakcyjne CO2 są stosowane również w terapii zwiotczałej skóry, rozstępów, w celu spłycania głębokich zmarszczek, zwężania porów, jak i usuwaniu niewielkich przebarwień.
Sprawdź szczegóły na temat lasera frakcyjnego CO2 w Envie Clinic
Picolaser i laser frakcyjny CO2 – czym się różnią i który z nich wybrać
Wybór najwłaściwszej metody pozbywania się blizn oraz innych niedoskonałości skóry zawsze powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą z zakresu medycyny estetycznej, bądź dermatologii. Będzie on w stanie wskazać na ewentualne przeciwwskazania do zastosowania laserowego usuwania blizn i rozstępów. Mogą nimi być infekcje skóry na naświetlanym obszarze, jak również skłonności do powstawania tkanki przerostowej, czyli nadmiernego bliznowacenia. Czynnikiem, który uniemożliwia wykonywanie zabiegów laserowych jest w większości wypadków opalanie w czasie krótszym, niż dwa do trzech tygodni przed laseroterapią.
Laser frakcyjny CO2 z pewnością jest metodą bardziej inwazyjną i odczuwalną, niż Picolaser, jednak jego efektów należy spodziewać się szybciej, niż w przypadku urządzenia pikosekundowego. Z obserwacji naszych ekspertów wynika, że aparaty ablacyjne dają lepsze efekty w przypadku płytszych blizn oraz standardowych uszkodzeń po trądziku o słabym lub średnim nasileniu, natomiast Picolaser przynosi świetne efekty długofalowe w przypadku leczenia sporych rozstępów, głębokich bruzd i tkanki bliznowatej. Ten zabieg nieablacyjny jest też polecany osobom o niskim progu bólu, ponieważ lasery frakcyjne CO2 mogą wywoływać uczucie pieczenia i szczypania, gdy zabieg z ich użyciem wykonywany jest w delikatniejszych okolicach ciała.
Zabiegi laserowego pozbywania się blizn o różnym pochodzeniu to obecnie najskuteczniejsza na rynku medycznym metoda, która przy okazji obarczona jest najmniejszą ilością możliwych powikłań oraz przeciwwskazań. Tam, gdzie nie radzą sobie kosmetyki oraz zwykłe masaże, tam zastosowanie znajdą stosowane w Envie Clinic nowoczesne lasery. Jesteśmy gotowi udzielić wszelkich wyjaśnień, jeśli po przeczytaniu naszego wpisu nadal pojawiają się w Was obawy lub pytania.
Polecane zabiegi
Laser Frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2 to nowatorska technologia odmładzająca skórę, wygładzająca zmarszczki oraz blizny.
Picolaser
Zabieg usuwa tatuaże, zmiany pigmentowe, blizny potrądzikowe oraz redukuje zmarszczki.