Wiele osób nadal żyje w przekonaniu, że zabiegów medycyny estetycznej nie można wykonywać latem. Nic bardziej mylnego. Mnóstwo nowoczesnych technik można stosować przez cały rok. Sprawdź konkretne informacje i ciesz się skutecznymi zabiegami upiększającymi, kiedy tylko chcesz.

W internecie można znaleźć sporo skrajnych opinii na temat stosowania metod medycyny estetycznej letnią porą. Jedna mówi o kategorycznym zakazie korzystania z tego typu zabiegów, zaś inna sugeruje, że jak najbardziej śmiało można to robić. Tymczasem w medycynie estetycznej, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, nic nie jest czarno-białe. Co się za tym kryje? Poznaj szczegóły.

Zabiegi medycyny estetycznej latem – potencjalne ryzyko

Skąd wzięły się informacje o potencjalnie negatywnych skutkach technik medycyny estetycznej wykonywanych letnią porą? Rzeczywiście w wielu przypadkach konsekwencją zabiegów mogą być przebarwienia na skórze. Trzeba pamiętać, że te powstają tylko wtedy, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń. Jeżeli jakąś partię ciała poddałeś działaniu np. lasera frakcyjnego to musisz przez co najmniej kilka tygodni po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej skutecznie się osłaniać. W przeciwnym razie możesz spodziewać się, że nawet niewielkie promieniowanie UV doprowadzi do nieestetycznych przebarwień. Tymczasem wystarczy zakryć miejsca na ciele poddawane zabiegowi. Oczywiście latem może to być trudne, ale pamiętaj, że chodzi tylko i wyłącznie o konkretne partie.

W przypadku twarzy bezpieczna ochrona przed promieniowaniem słonecznym może być szczególnie utrudniona – stąd częste zalecenia, aby odpuścić zabiegi na tej części ciała. Z drugiej strony są osoby, które właśnie latem decydują się na zastosowanie technik medycyny estetycznej na swoją cerę, bo praktycznie nie przebywają na słońcu. Wówczas rzeczywiście istnieje taka możliwość. 

Zabiegi kosmetologiczne latem – na które warto uważać?

Jeżeli masz niski próg bólu, skórę skłonną do podrażnień, a latem często wyjeżdżasz wypoczywać na świeżym powietrzu, to rzeczywiście dobrze zastanów się, zanim zdecydujesz się na niektóre zabiegi medycyny estetycznej. W tej sytuacji odradzamy metody, które mogą mocno podrażniać skórę (peelingi chemiczne, peeling mechaniczne, dermabrazja, zabiegi laserowe itp.). 

Medycyna estetyczna – które zabiegi można wykonywać latem?

Z licznych zabiegów medycyny estetycznej można korzystać latem. W wielu przypadkach naprawdę warto. Mnóstwo metod pochodzących z portfolio oferty klinik medycyny estetycznej przeciwdziała i leczy problemy skórne charakterystyczne właśnie dla pory letniej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim wysuszoną czy podrażnioną promieniami słonecznymi skórę. Oczywiście każdy z zabiegów powinien być dobrany indywidualnie do pacjenta. Dlatego tak ważna jest konsultacja przed każdą rozpoczętą terapią. W Envie Clinic możesz odbyć takie spotkanie za darmo. Specjalista oceni na nim stan Twojej skóry i przeprowadzi wywiad medyczny. Na podstawie Twoich odpowiedzi wykluczy (bądź nie) przeciwwskazania. Oczywiście dobierze też odpowiednią metodę, która zaradzi Twoim problemom. A wszystko to w porozumieniu z Tobą skrupulatnie wysłuchując Twoich oczekiwań. 

Botoks i HIFU

Latem spokojnie możesz pokusić się o podanie toksyny botulinowej. Preparat ten, znany częściej jako botoks, czasowo redukuje zmarszczki mimiczne. Przeciwdziała też powstawaniu nowych, co może przydać się szczególnie latem, gdy mamy tendencję do marszczenia oczu i czoła (w związku z silnym promieniowaniem słonecznym). Jakie jeszcze zabiegi powinny zainteresować Cię latem? Spokojnie możesz zastosować tzw. HIFU (High Intensive Focused Ultrasounds), czyli metodę skupiającą się na liftingu oraz redukcji tkanki tłuszczowej jednocześnie. 

Endermologia w Envie Clinic – sprawdź szczegóły

Osocze bogatopłytkowe 

Jeżeli zaś zmagasz się z cienką skórą pod oczami, to zastanów się nad tzw. osoczem bogatopłytkowym. To nowatorska metoda zwalczająca zmarszczki bez efektu naciągnięcia skóry i bez użycia skalpela. Technika ta znana jest także pod nazwą “wampirzego liftingu”. Osocze bogatopłytkowe to bowiem preparat krwiopochodny, który wytwarzany jest z krwi pacjenta. Substancja ta jest bardzo wartościowa, m.in. z racji dużej ilości płytek krwi oraz innych czynników wzrostu. Wspomaga procesy regeneracyjne skóry, czego efektem są znacznie mniejsze, a nawet całkowicie zredukowane zmarszczki. Inne rezultaty to także bardziej elastyczna i ukrwiona skóra. Podczas zabiegu dochodzi bowiem do stymulacji fibroblastów. 

Zabiegi nawilżające

Lato to także świetna pora na maksymalne nawilżenie skóry. To właśnie w tym gorącym i suchym okresie naskórek wymaga szczególnej opieki. Tutaj na pomoc przychodzi Bio Nutri lift czyli innowacyjne połączenie dwóch zabiegów tj. Hydra Booster oraz Lift Booster. Synergiczna moc preparatów zapewnia silne działanie liftingujące, czego efektem jest piękna, młodo wyglądająca skóra. Warto pomyśleć o intensywnym nawilżeniu i odżywieniu skóry przed urlopem. Nie tylko po to, aby pięknie wyglądać na wakacjach, ale również by zaraz po powrocie z urlopu nie ratować się w pośpiechu zabiegami S.O.S.  

Zabiegi laserowe latem – tak czy nie?

Teoretycznie nie powinno wykonywać się zabiegów laserowych latem. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że czasem nie można czekać. Często do klinik medycyny estetycznej trafiają osoby po wypadku, np. ugryzieniu psa. Leczenie blizn jest najefektywniejsze, gdy wdraża się je jak najszybciej od zdarzenia. Czekanie do lata może skutkować trudnościami z wyleczeniu blizny. Po serii zabiegów pacjent musi pamiętać o zaleceniach, tj. zabezpieczać skórę i nie wystawiać jej na słońce. A to oznacza niemałe trudności w życiu codziennym. Przy odpowiedniej ochronie można przejść z punktu A do punktu B, ale spacer jest już zabroniony. Specjaliści zajmujący się medycyną estetyczną na co dzień tylko w uzasadnionych przypadkach zgadzają się na laserowe zabiegi latem. 

Wakacje nie są dobrą porą na korzystanie z metod niwelujących przebarwienia. Tutaj sprawa wydaje się prosta. Jeżeli ktoś zmaga się z przebarwieniami, to zapewne ma do nich tendencje. Te nie zmniejszą się letnią porą, wręcz przeciwnie – zintensyfikują się. 

Zabiegi medycyny estetycznej w upały – można czy nie można?

Przy okazji wzrostu popularności medycyny estetycznej powstał jeszcze jeden mit. Mianowicie zabiegów tego rodzaju nie można wykonywać, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza. Zdaniem wielu osób przy takiej pogodzie zwiększa się bowiem ryzyko infekcji. Gdyby rzeczywiście upał przeszkadzał w realizacji takich technik upiększających, to istniałoby sporo krajów, w których medycyna estetyczna nie miałaby racji bytu. Ryzyko powstania infekcji przy wysokich temperaturach nie zwiększa się, chyba, że chodzi o zabiegi, które wiążą się z powstawaniem dużych ran. W upale rozszerzają się bowiem naczynia krwionośne, co może zwiększać krwawienie np. po liposukcji. Jednak wysoka temperatura wcale nie dyskwalifikuje przed podaniem kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej. 

Medycyna estetyczna przez cały rok

Z zabiegów medycyny estetycznej możesz bez obaw korzystać przez cały rok. Jeżeli masz wątpliwości, czy warto poddać się którejś z metod, skonsultuj się ze specjalistą Envie Clinic. Już teraz umów się na bezpłatną wizytę i porozmawiaj o swoich oczekiwaniach.