Blog
Szukasz porad z zakresu medycyny estetycznej? Nie mogłeś lepiej trafić! Blog warszawskiej kliniki medycyny estetycznej Envie to miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu poprawy urody, usuwania blizn czy wyszczuplania sylwetki. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i tym, jak możemy Ci pomóc.
ZAMAWIAM ROZMOWĘJak starzeje się skóra? Te ciekawostki warto znać!
Proces starzenia się skóry jest oczywiście jednym z najbardziej niepożądanych oznak upływającego czasu, jednak sam jego mechanizm przedstawia się całkiem interesująco. Jeśli chcecie dowiedzieć się skąd biorą się zmarszczki i obwisła skóra, czytajcie dalej!
Starzenie się jest jednym z tych etapów życia, których niestety nie da się uniknąć. Wszyscy znają podstawowe symptomy, takie jak zmarszczki, zmniejszająca się jędrność i zwiększająca wiotkość skóry, plamy wątrobowe i utrata witalnego kolorytu. Jednak skąd pochodzą te wszystkie oznaki starzenia się? Co je powoduje? I najważniejsze – co przyspiesza ten proces i jak go spowolnić?
Budowa ludzkiej skóry
Zanim zaczniemy opowiadać o procesach powodujących pojawianie się widocznych oznak starzenia się skóry, przypomnijmy w skrócie, w jaki sposób zbudowany jest nasz największy organ. Nasza skóra składa się z wielu warstw. Najbardziej podstawowy podział wskazuje 3 obszary:
Naskórek
Składa się z czterech lub pięciu warstw. Jest to najbardziej zewnętrzna powłoka naszego ciała. To właśnie w naskórku zachodzą najintensywniejsze procesy podziału komórek i ich regeneracji. W epidermie znajdują się melanocyty, czyli komórki zawierające barwnik melaninę, która odpowiada za kolor skóry i włosów. Naskórek nie posiada zbyt wielu włókien sprężystych, dlatego aby ta tkanka pozostała gładka i pozbawiona zmarszczek, potrzebuje podparcia. Zapewnia mu go warstwa skóry właściwej.
Skóra właściwa
Jest to środkowa warstwa naszej skóry. To w niej znajdują się naczynia krwionośne, nerwy, receptory, mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe oraz drobne mięśnie przywłosowe. W skórze właściwej znajdują się tak istotne dla młodego wyglądu komórki zwane fibroblastami, które odpowiedzialne są za produkcję włókien elastyny i kolagenu. Te dwie struktury nadają skórze gładkość, odpowiednie napięcie i sprężystość. To w tym miejscu naturalny kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody, utrzymując wysoki poziom nawodnienia i nawilżenia.
Tkanka podskórna
Najbardziej oddalona od czynników zewnętrznych warstwa skóry. Ta luźna tkanka łączna składa się głównie z tkanki tłuszczowej, grubszych naczyń krwionośnych, ale w niej również występują cebulki włosów oraz gruczoły potowe. Ze względu na wysoką zawartość adipocytów (komórek tłuszczowych) ta część naszego ciała pełni przede wszystkim funkcję termoregulacyjną, utrzymując stałą temperaturę organów pomimo zmiennych warunków zewnętrznych. Jej grubość zależy od miejsca na ciele, płci, wieku, ale przede wszystkim sposobu odżywiania i prowadzonego trybu życia.
Co wpływa na starzenie się skóry?
W pierwszej kolejności warto przypomnieć sobie, jakie zadania spełnia nasza skóra. Stanowi ona naturalną barierę pomiędzy naszym ciałem a otoczeniem. Jest odpowiedzialna za regulację temperatury, pomaga utrzymywać prawidłowy poziom nawodnienia i elektrolitów. Nasza skóra musi na co dzień znosić wiele przeciwieństw. Są nimi promienie słońca, mróz, nieprzyjazna pogoda, niewłaściwe składniki kosmetyków. Nawet złe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na naszą skórę, jej wygląd oraz to, jak szybko pojawią się na niej pierwsze oznaki upływającego czasu. To, jak szybko zestarzeje się Twoja skóra, w sporym stopniu zależy od tego, jakie geny przekazali Ci rodzice. W równym stopniu znaczenie ma tryb życia, sposób odżywiania i stosowania zabiegów pielęgnacyjnych na skórę.
Istnieje szereg niekorzystnych czynników, które w diametralny sposób przyczyniają się do pojawiania się i pogłębiania zmarszczek, do wiotczenia skóry oraz do utraty zdrowego kolorytu. Na pierwszym miejscu postawić można z pewnością opalanie, szczególnie bez zastosowania właściwego filtra UV. Promieniowanie wnika zarówno w płytkie, jak i głębokie warstwy skóry i powoduje ich stopniowe uszkadzanie. Zniszczeniu ulegają włókna elastyny i kolagenu, jak również fibroblasty, które je produkują. Na drugim miejscu pod względem przyspieszania procesu starzenia się skóry znajdują się używki. Częste spożywanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych, ale przede wszystkim palenie papierosów, potrafią dodać naszemu ciału nawet ponad dekadę! Podobny wpływ na naszą skórę ma dieta uboga w substancje odżywcze, niedostatek snu i niewielka aktywność fizyczna.
Przebieg procesu starzenia się skóry
Jednym z pierwszych symptomów starzenia się skóry jest zmniejszenie grubości naskórka. Nadal posiada on tyle samo warstw, jednak nie są one już tak grube, jak w młodym wieku. Zmniejsza się ilość cząstek barwnika. Istnieje teoria mówiąca o tym, że ilość melaniny ma wpływ na to, jak szybko starzeje się skóra. U osób o ciemnej karnacji pierwsze oznaki starzenia zdają się pokazywać znacznie później i w łagodniejszy sposób, niż u ludzi o typie urody zbliżonym do skandynawskiego. Jednocześnie wraz z wiekiem cząstki barwnika mają tendencję do gromadzenia się w skoncentrowanych obszarach. Mówimy wtedy o tzw. plamach wątrobowych, czyli przebarwieniach starczych. Wewnętrzne warstwy skóry produkują coraz mniej cząsteczek kwasu hialuronowego, zmniejsza się też ilość fibroblastów produkujących sprężyste włókna tkanki łącznej. Naskórek traci przez to swoje stabilne podparcie, a tkanki nie są już tak napięte i jędrne.
Komórki, które ulegają naturalnym procesom obumierania, stopniowo coraz wolniej są zastępowane nowymi komórkami. Ze względu na utratę właściwego napięcia, rozszerzają się pory. Gruczoły produkują coraz mniej naturalnych olejów. Znacznie osłabia zdolność naszej skóry do zatrzymania wilgoci i utrzymania prawidłowego nawodnienia i nawilżenia. Naczynka krwionośne stają się coraz słabsze i cieńsze, przez co skóra otrzymuje mniej tlenu i odżywienia. Częściej pojawiają się drobne wylewy, spowodowane pękaniem drobnych żył. Z tego samego powodu na najdelikatniejszych obszarach, takich jak twarz, szyja i dekolt, mogą pojawiać się przebarwienia. Grubość traci również najgłębsza warstwa skóry, czyli tkanka tłuszczowa. To dodatkowo wpływa na zapadanie się skóry i tworzenie bruzd.
Przeciwdziałanie starzeniu się skóry
Utrzymanie młodego wyglądu skóry należy oprzeć przede wszystkim na wspomaganiu jej naturalnych zdolności regeneracyjnych, jak również dostarczaniu jej składników nawadniających i odżywczych.
Pielęgnacja młodej skóry
Dbanie o ciało przy pomocy kosmetyków najlepiej zacząć już w młodym wieku. Kremy nawilżające, olejki, maseczki z naturalnych składników – wszystko to zaowocuje w przyszłości. Skóra dłużej pozostanie gładka i odpowiednio odżywiona, a w przyszłości będzie wymagała znacznie mniej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Młodą skórę warto traktować dobrze i nie stosować na nią zbyt dużej ilości chemii. Dlatego zaleca się korzystanie z bogatych w składniki odżywcze i antyoksydanty olejów i kwasów, np. bursztynowego i hialuronowego. W przypadku cery trądzikowej pomocne będą np. maseczki z drożdży. Skórze powyżej 30 r.ż. przydadzą się kosmetyki o właściwościach nie tylko nawilżających, ale również przeciwzmarszczkowych i antyoksydacyjnych. Dostarczanie takich składników jak kwas hialuronowy, retinol i witaminy A, E i C pozytywnie wpłynie na jakość skóry,a tym samym na jej świeży i młody wygląd.
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Gdy zaczniecie obserwować pojawianie się pierwszych zmarszczek, gdy nieznacznie zmieni się owal Waszej twarzy lub gdy skóra na ciele zacznie tracić jędrność, będzie to najlepszy moment na dodanie do pielęgnacji zabiegów medycyny estetycznej. Najskuteczniejsze dla osób pomiędzy 30 a 40 r.ż. będą terapie polegające na podskórnym podawaniu substancji silnie nawilżających wraz z dodatkowymi składnikami aktywnymi. Przykładem takiego zabiegu jest Jalupro, który łączy w sobie kwas hialuronowy oraz kilka aminokwasów, które połączone ze sobą działają nawadniająco oraz biorewitalizująco. Sposób podania, polegający na klasycznej mezoterapii, znacznie wspomaga procesy regeneracyjne zachodzące naturalnie w skórze. Pomocne w przypadku walki ze zmarszczkami są również peelingi chemiczne oraz zabiegi z wykorzystaniem lasera ablacyjnego. Silne pobudzenie skóry do wytwarzania nowych komórek oraz stymulacja warstwy skóry właściwej do wytwarzania włókien elastyny i kolagenu w krótkim czasie przywraca jej młody i piękny wygląd.
Wiecie już, jak duże znaczenie w procesie starzenia się skóry mają Wasze wybory. Zarówno te dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych, jak i stylu życia, diety oraz samodzielnej pielęgnacji. Czasu zatrzymać się nie da. Na szczęście przy wykorzystaniu najnowszych zdobyczy medycyny estetycznej niezaprzeczalnie da się odjąć skórze co najmniej kilku lat! Zapraszamy Was na bezpłatną konsultację do Envie Clinic. Podczas spotkania nasz specjalista zaproponuje najlepsze zabiegi odmładzające, dobrane do Waszych indywidualnych potrzeb.