Istnieje wiele sposobów na naprawienie skutków nieubłaganie uciekającego czasu, który odbija swoje piętno na naszych twarzach. Jedną z oznak starzenia się skóry, która pojawia się jako jedna z pierwszych, są opadające kąciki ust. Skąd bierze się to zjawisko? Co możemy zrobić, aby je cofnąć? I wreszcie – czy istnieją domowe sposoby, które sprawią, że oznaki starzenia będą mniej zauważalne? Przeczytaj nasz artykuł, w którym postaramy się jak najdokładniej odpowiedzieć na każde z tych pytań.

Opadające kąciki ust – przyczyny

Skóra okalająca usta jest jednym z najdelikatniejszych miejsc na twarzy. Jest cieńsza niż pozostałe partie cery, ale jednocześnie mocno umięśniona, ponieważ poza powiekami, usta są najczęściej używaną częścią twarzy. To właśnie mięśnie mimiczne są najczęstszą przyczyną opadania kącików ust. Postępujące zmniejszenie ilości występujących w warstwie skóry właściwej fibroblastów produkujących włókna kolagenu i elastyny, odgrywa ważną rolę w tytułowym procesie. Wraz z wiekiem pojawiają się również ubytki tkanki w okolicach kącików ust, wiotczenie włókien mięśni mimicznych oraz spadek gęstości i sprężystości skóry. Niekiedy stopniowe obniżanie dolnej partii twarzy ma związek ze specyficzną mimiką, w niektórych przypadkach jest to cecha dziedziczna w naszej rodzinie. Bez względu na genezę, problem ten można rozwiązać na kilka łatwo dostępnych sposobów, o których przeczytacie w naszym dzisiejszym artykule.

Nici liftingujące PDO

Zabieg polega na umieszczeniu pod skórą rozpuszczalnych nici zbudowanych z polidioksanonu. Jest to mocne i wytrzymałe włókno syntetyczne, które stopniowo rozpuszcza się w tkankach przez okres około 7 miesięcy. Ostateczny efekt działania nici liftingujących PDO jest widoczny nawet przez 2 lata! Zawdzięczamy to dodatkowemu działaniu syntetycznych włókien, które silnie pobudzają skórę do produkcji świeżego kolagenu i elastyny. Przed zabiegiem skóra pacjenta jest znieczulana, a następnie lekarz, przy pomocy długich igieł, wprowadza nici pod skórę. Poza delikatnym śladem po nakłuciu, nici PDO nie pozostawiają na powierzchni ciała śladów ani nie są w żaden sposób wyczuwalne. Mimo że zabieg wymaga ingerencji w ciągłość tkanek, wykonany profesjonalnie nie powoduje powikłań i nie wymaga rekonwalescencji.  

Sprawdź szczegóły na temat zabiegu Nici liftingujące PDO

Toksyna botulinowa Bocouture

Substancja dobrze znana pod nazwą botoks. Osiągnął tak spektakularny sukces dzięki natychmiastowym efektom, jakie przynosi. Ta białkowa neurotoksyna, podana pod skórę w niewielkich ilościach, wywołuje rozluźnienie mięśni, które powodują opadanie kącików ust. Botulina blokuje przesyłanie impulsów powodujących obkurczanie włókien mięśniowych, dzięki czemu pozostają one w bezruchu i nie powodują m. in. pojawiania się zagłębień w skórze twarzy.  Preparat, który stosujemy, czyli Bocouture, jest pozbawiony białek wiążących. Występują one w typowym botoksie, dlatego zastrzyki podawane w Envie Clinic są bezpieczne dla osób posiadających alergie na białka. Ponieważ jest to wyjątkowo mało inwazyjny zabieg, możecie opuścić klinikę od razu po nim i powrócić do codziennej aktywności. Efekty również będą widoczne błyskawicznie, dzięki czemu bez zbędnego oczekiwania będziecie mogli cieszyć się odmłodzonymi ustami.

Sprawdź szczegóły na temat zabiegu Toksyna botulinowa Bocouture

Osocze bogatopłytkowe

Groźnie wyglądający, ale niesamowicie skuteczny lifting, polecany jest jako idealne rozwiązanie szczególnie dla osób, które posiadają skłonności do alergii. Do wypełnienia zmarszczek oraz  zwiększenia napięcia cienkiej i delikatnej skóry wykorzystuje się osocze pochodzące z krwi pacjenta. Lekarz dokonuje iniekcji płynu zawierającego wysokie stężenie płytek krwi w kąciki ust w te miejsca, dzięki którym boczna linia warg zostanie uniesiona, a skóra zrewitalizowana. Wstrzykiwana substancja powoduje namnażanie komórek macierzystych oraz intensywnie stymuluje fibroblasty. Są to komórki znajdujące się w warstwie skóry właściwej, które produkują włókna elastyny i kolagenu. Są to najważniejsze struktury, jeśli chodzi o odpowiednie napięcie, gęstość i sprężystość skóry, czyli czynniki przeciwdziałające m. in. opadaniu kącików ust.  Jednocześnie osocze bogatopłytkowe pobudza głębokie warstwy skóry do produkcji nowych komórek. 

Sprawdź szczegóły na temat zabiegu Osocze bogatopłytkowe

Lipofilling

Jest to jeden z tych zabiegów dermatologii estetycznej, który przynosi efekty porównywalne z tymi uzyskiwanymi dzięki ingerencji chirurgicznej. Do tego jego rezultaty utrzymają się na Waszej skórze przez okres około 3 lat. Ze względu na całkowitą zgodność tkankową, nie występuje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej, ani odrzucenia iniekcji. Podczas lipofillingu lekarz pobiera od pacjenta jego własną tkankę tłuszczową, a następnie wypełnia nią miejsca, w których jej brakuje. Sposób ten jest idealny w przypadku odmładzania twarzy. Pobrany materiał może posłużyć jako naturalny wypełniacz zmarszczek i bruzd, a także jako wysoce skuteczny lifting kącików ust, policzków i powiek. Nakłucia są wykonywane po uprzednim znieczuleniu powierzchni skóry, a igły nie pozostawiają na niej widocznych śladów. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się nieznaczna opuchlizna, jednak zazwyczaj nie utrzymuje się dłużej, niż 3 doby.

Sprawdź szczegóły na temat zabiegu Lipofilling

Domowe sposoby na wiotką skórę w okolicy ust

Jedynym sposobem, który może pomóc w przypadku opadających kącików ust i nie wymaga wizyty w klinice medycyny estetycznej lub u chirurga, jest intensywne ćwiczenie mięśni wokół ust. Gimnastykę można wykonywać zarówno przy pomocy niewielkich silikonowych aparatów przeznaczonych do zaciskania wargami, jak i bez użycia dodatkowych urządzeń. Przerysowane wypowiadanie głosek, rozprowadzanie balsamu tylko przy pomocy warg oraz układanie ust jak do gwizdania również skutecznie pobudzi mięśnie. Dobre efekty w walce z objawami starzenia się cery mają również masaże, które pobudzają krążenie i pomagają w drenażu limfatycznym. Żaden z tych sposobów nie zapewni efektów zbliżonych do tych uzyskiwanych w gabinetach dermatologii estetycznej, jednak jak każda gimnastyka, są one wskazane jako działanie prozdrowotne.

Mimo usilnych starań, nasza skóra w pewnym momencie będzie potrzebowała radykalnych metod, aby zachować świeży i młody wygląd. Same kremy i zdrowa dieta nie będą wystarczające, aby osiągnąć ten cel. Z pomocą przyjdzie medycyna estetyczna ze swoją bogatą ofertą bezinwazyjnych, bezpiecznych i łatwo dostępnych zabiegów. O każdym z nich możesz przeczytać na naszej stronie lub porozmawiać bezpośrednio z naszymi ekspertami. Wiedzy możesz zasięgnąć również czytając blog, na którym regularnie zamieszczamy artykuły pisane przez specjalistów z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii.