Miał cieszyć oko i efektownie ozdabiać ciało, a okazał się nieatrakcyjny i wręcz szpecący. Tatuaż, bo o nim mowa, można usunąć. Sprawdź, jak to zrobić.

Decydując się na tatuaż warto być pewnym swoim decyzji. Nie na wszystko jednak mamy wpływ. Gusta i upodobania się zmieniają. Podobnie jak trendy. Nie zawsze też wykonanie tatuażu okazuje się udane – można przecież trafić na gorszy dzień tatuażysty. Naturalnie warto zminimalizować ryzyko. Dobrze zastanowić się, czy tatuaż to dobra opcja. Rozważenie wszystkich “za” i “przeciw” pomoże ostatecznie stwierdzić zasadność decyzji. Ogromne znaczenie ma również wybór salonu tatuażu. Warto wybierać te renomowane, posiadające dobre opinie. Jak je znaleźć? Pomogą tutaj recenzje w Google i na lokalnych forach dyskusyjnych, np. na Facebooku. Warto jednak uważać, bo niektóre opinie mogą być napisane przez osoby związane z danym salonem (np. przez właścicieli albo osoby zatrudnione do tzw. marketingu szeptanego). Dlatego nie zaszkodzi dopytać znajomych bezpośrednio lub za pomocą mediów społecznościowych.

Może się jednak zdarzyć, że tatuaż, mimo przeciwdziałań, będzie do usunięcia – zmieni się gust właściciela, malunek na ciele zacznie blaknąć lub po prostu od początku nie wyglądał dobrze. Co zrobić z tym fantem? Czy rzeczywiście, zgodnie z tym co można przeczytać w internecie, całkowite usunięcie tatuażu jest możliwe? Odpowiedź brzmi: “tak, ale…”. Bardzo wiele zależy od wielkości danego tatuażu, tego, na jakiej partii ciała został wykonany, jego koloru czy sposobu wykonania. Najefektywniej usuwane są tatuaże płytkie i czasowe. Oczywistym jest jednak, że raczej mówimy o tatuażach permanentnych czyli tych stałych, wykonywanych na całe życie. Z tymi mogą już pojawić się trudności, choć jest całkiem prawdopodobne, że misja jednak zakończy się sukcesem. 

Jak usunąć tatuaż permanentny?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak usunąć tatuaż permanentny. Wszystko zależy od wielkości tatuażu, tego gdzie się znajduje na ciele, w jakim kolorze został wykonany, jaka jest głębokość i gęstość pigmentu. Nie bez znaczenia jest także sam sposób zrobienia tatuażu. Dzisiaj najczęściej stosowaną metodą usuwania jest laseroterapia. Okazuje się jednak, że nadal wykonuje się również zabiegi chirurgiczne. Mniej znane sposoby na pozbycie się tatuażu to np. dermabrazja czy peeling chemiczny. Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie wybrana, zawsze cały proces powinien odbywać się w specjalistycznej placówce pod okiem profesjonalisty. Nie wolno usuwać tatuażu domowymi sposobami, np. z zastosowaniem soli kuchennej. To może doprowadzić do powstania m.in. nieestetycznie wyglądających blizn. 

Usuwanie tatuażu – kiedy to może się udać?

Nie trzeba być specjalistą tematu, by domyślić się, że usuwanie tatuażu permanentnego (wykonanego na stałe) jest trudniejsze od pozbycia się tego tymczasowego (wykonywanego np. w kosmetologii). Jeżeli zdecydujemy się na tatuaż czasowy, to wówczas barwnik wprowadza się tylko w wierzchnie warstwy skóry. Po jakimś czasie zatem malunek złuszcza się razem ze skórą. A jak wygląda to w przypadku tatuaży stałych wykonywanych w profesjonalnych salonach tatuażu? Barwnik przenika do głębokich warstw skóry. A to oznacza, że organizm sam nie jest w stanie sobie poradzić z usunięciem barwnika. Tatuaż zostaje niejako odizolowany, a wokół niego tworzy się torbiel. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy tatuaż nie został wykonany zgodnie ze sztuką – nierównomierne rozłożenie barwnika powoduje jeszcze większe trudności z usunięciem. 

A co z kolorem? On także ma ogromne znaczenie. Paradoksalnie o wiele prościej jest usunąć ciemny tatuaż, np. ten czarny, granatowy czy ciemnoniebieski. Więcej trudności sprawi tatuaż czerwony, pomarańczowy albo brązowy. Jeszcze bardziej skomplikowane okaże się pozbycie tatuażu żółtego, błękitnego czy różowego. Najtrudniejsze będzie usunięcie białego pigmentu.

Metody usuwania tatuażu

Skupmy się teraz na metodach usuwania tatuażu. Tych jest całkiem sporo, choć tak jak wspomnieliśmy – najbardziej popularną metodą jest laseroterapia. Na czym polegają inne metody? W większości są dość bezpieczne, o ile wybierzemy sprawdzone, renomowane miejsce, w którym poddamy się zabiegowi. Niegdyś usuwanie tatuażu było bardziej skomplikowane niż dziś, a co za tym idzie – też o wiele mniej bezpieczne. 

Oto współczesne metody usuwania tatuażu:

  • chirurgiczna metoda usuwania tatuażu – niegdyś ten sposób wiódł prym. Dzisiaj jednak wiemy, że nie jest to idealny sposób głównie ze względu na nieestetyczne blizny. Metoda chirurgiczna, jak nietrudno się domyślić, ingeruje w strukturę naskórka. Sposób ten nie sprawdzi się także w każdym przypadku – najlepiej stosować go przy niewielkich wzorach. Jeżeli mielibyśmy chirurgicznie usunąć duży tatuaż, to konieczny byłby dodatkowo przeszczep skóry,
  • usuwanie tatuażu metodą IPL (Intensive Pulse Light) – tutaj wykorzystuje się nic innego jak światło IPL. By osiągnąć (w miarę) oczekiwany efekt, trzeba wykonać kilka sesji (zazwyczaj od 3 do 5), które wykonuje się w odstępstwie kilku tygodni. W efekcie dochodzi do stopniowego niszczenia barwnika. Jednak należy liczyć się z tym, że i tutaj może dojść do powstania blizn czy choćby przebarwień,
  • mechaniczne lub chemiczne złuszczanie naskórka – czasem, w celu usunięcia tatuażu, stosuje się złuszczanie naskórka. Służą do tego takie zabiegi jak peeling chemiczny czy dermabrazja. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak przy każdej innej metodzie tak i tutaj, konieczne będzie dotarcie do głębokich partii skóry. W przypadku mechanicznego lub chemicznego złuszczania naskórka może wówczas dojść do powstania zakażeń, przebarwień, a nawet blizn,
  • elektroagulacja – o tej metodzie można pomyśleć, jeżeli usuwany tatuaż jest niewielkich rozmiarów. W przypadku tego sposobu wykorzystuje się prąd. A to oznacza, że zastosowanie tej metody jest dość ograniczone. Nie mogą jej praktykować osoby posiadające rozrusznik lub/i zmagające się z cukrzycą czy zaburzeniami krążenia lub krzepnięcia. 
  • laseroterapia – naszym zdaniem najbardziej skuteczna metoda. W klinice medycyny estetycznej Envie stosowany jest tzw. Picolaser, który doskonale radzi sobie nie tylko z tatuażami, ale także z nawracającymi przebarwieniami na skórze czy zmianami pigmentowymi. W metodzie wykorzystującej Picolaser stosowane są ultrakrótkie (nanosekundowe) impulsy światła laserowego, które docierają bardzo głęboko w skórę. Najważniejsze jest to, że działają tylko i wyłącznie na barwnik, nie na skórę. Dlatego metoda ta uznawana jest za w pełni bezpieczną. Obawiasz się, że po tego typu zabiegu zostaną blizny? Ależ nic bardziej mylnego. Nie musisz bać się blizn, przebarwień, czy trudnego okresu rekonwalescencji. Czy zastosowanie Picolasera boli? Nie, choć oczywiście każdy ma inny próg bólu. Większość pacjentów określa działanie lasera jako “lekko niekomfortowe”. W sprawdzonych miejscach, a do takich należy klinika medycyny estetycznej Envie, stosuje się środki chłodzące. Te przyniosą szybką ulgę. Warto pamiętać, że Picolaser ma znacznie szersze zastosowanie. Nie tylko usuwa tatuaże czy przebarwienia, ale także wyrównuje koloryt skóry, spłyca zmarszczki, a nawet… oczyszcza i zamyka pory. 

Jak wygląda laserowa usuwanie tatuażu?

Jak wygląda zabieg usuwania tatuażu laserem? Krok pierwszy to jeszcze nie działanie, a… konsultacja. W klinice medycyny estetycznej Envie najpierw rozmawiamy z pacjentem o jego oczekiwaniach. Opowiadamy o tym, jak wygląda zabieg, jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia oraz oceniamy stan skóry. Kosmetolog przeprowadza z klientem/klientką wywiad medyczny. To obowiązkowe, by mieć pewność, że nie występują żadne dolegliwości/schorzenia zakazujące zastosowanie Picolasera (np. ciąża i okres laktacji, opalona skóra itd.). Umów tę wizytę bezpłatnie. Możesz to zrobić na stronie internetowej kliniki poprzez specjalny formularz

Potem pozostaje już tylko zabieg laserem, który opiera się na bardzo krótkich impulsach światła laserowego. Ten dociera w głąb skóry powodując ewentualne lekkie pieczenie. W trakcie wizyty specjalista stosuje środki znieczulające. Te, podobnie jak cały zabieg, są w pełni bezpieczne. 

Po zabiegu należy zastosować wysokiej jakości preparaty z filtrem słonecznym. Kosmetolog zaleci także środki z hydrochinonem. Warto pamiętać, że rezultaty nie będą od razu widoczne. Proces złuszczania będzie trwał około kilku tygodni. Trudno podać konkretny czas, gdyż u każdej osoby wygląda to inaczej. Zabiegi muszą odbywać się w odstępach czasowych – najlepiej 3-4 tygodniowych. 

A co zamiast usuwania tatuażu?

Warto pamiętać, że istnieje alternatywa do usuwania tatuażu. Możesz pomyśleć nad tzw. kamuflażem lub metodą cover-up. W przypadku tego pierwszego dochodzi do zamaskowania tatuażu odpowiednimi barwnikami w kolorze skóry. Cover-up to po prostu nic innego jak wykonanie nowego tatuażu na starym. Szczególnie w tym drugim przypadku warto wybrać sprawdzonego tatuażystę, który ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. 

Podsumowanie

Jak widać usunięcie tatuażu jest możliwe. I choć istnieje wiele metod, to warto wybrać tę najbardziej skuteczną i bezpieczną, czyli laseroterapię. W klinice medycyny estetycznej Envie wykorzystujemy Picolaser – to innowacyjny sposób nie tylko na pozbycie się niechcianych malunków na ciele, ale także przebarwień czy innych nieestetycznie wyglądających zmian skórnych.