Medycyna estetyczna to świetne rozwiązanie dla wielu osób, które chcą poprawić urodę i tym samym – swoje samopoczucie. Zabiegom mogą poddawać się także osoby zmagające się z problemami ze zdrowiem. Jednak czy wszyscy? Sprawdź, jakie są najważniejsze przeciwwskazania do medycyny estetycznej i czy jest to opcja dla Ciebie. 

W dzisiejszych czasach oferta klinik medycyny estetycznej jest bardzo rozbudowana. Co chwilę powstają nowe metody i techniki, które bez skalpela czy innych inwazyjnych narzędzi są w stanie zdecydowanie poprawić urodę i co za tym idzie – samoocenę pacjenta (to zaś pozytywnie wpływa na cały organizm wzmacniając jego funkcje obronne). Niestety medycyna estetyczna nie jest dla wszystkich. Z zabiegów nie mogą skorzystać osoby chorujące na niektóre dolegliwości, zarówno te czasowe jak i przewlekłe. W pierwszym przypadku często wystarczy odczekać, aż stan zdrowia się poprawi. Natomiast przy chorobach przewlekłych skorzystanie z zabiegów tego typu najprawdopodobniej nigdy nie będzie możliwe. Żeby jednak mieć pewność, konieczna będzie konsultacja u specjalisty. W Envie Clinic takie spotkania odbywają się za darmo. Ekspert przeprowadza wówczas z pacjentem wywiad na temat jego zdrowia oraz ocenia stan skóry. Na tej podstawie stwierdza, czy i jaki zabieg jest możliwy. Umów wizytę ze specjalistą Envie Clinic już teraz.

Ważne!

Jednym z bardzo ważnych, a często pomijanych przeciwwskazań to palenie papierosów. Toksyny znajdujące się w dymie papierosowym uszkadzają drobne naczynia krwionośne, czego efektem mogą być powikłania po zabiegu. Oczywiście jest to przeciwwskazanie czasowe. Jeżeli pacjent rzuci palenie, to po ok. pół roku najprawdopodobniej będzie mógł poddać się zabiegowi bez obaw.  A co z alkoholem? Najczęściej nie można go spożywać na 1-2 doby przed zabiegiem (zalecany jest dłuższy czas). Szczegółów dowiesz się w klinice medycyny estetycznej.

Kwalifikacja do zabiegu – szczerość przede wszystkim

Wspomniana już konsultacja ze specjalistą jest przed zabiegiem kluczowa. Ekspert zada szereg pytań, na które pacjent jest zobowiązany odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Nie może zatajać żadnych informacji na temat swojego zdrowia. Niestety wielu pacjentów to robi – świadomie bądź nie. Takie zachowanie może skończyć się powikłaniami. Jeżeli masz wątpliwości, czy coś może być w Twoim przypadku przeciwwskazaniem – po prostu zapytaj eksperta w klinice medycyny estetycznej. Nie wstydź się – specjalista jest tam dla Ciebie. 

Pamiętaj! Jeżeli byłeś/jesteś na coś leczony, zabierz ze sobą do gabinetu pełną dokumentację medyczną. Przyjmujesz jakieś leki czasowo lub na stałe? Również dokładnie przygotuj się z tego tematu. W przypadkach poważniejszych chorób warto skontaktować ze sobą lekarza prowadzącego oraz eksperta z kliniki medycyny estetycznej. Dzięki temu będą mogli omówić zakres planowanego zabiegu oraz rozważyć, czy nie nasili on objawów choroby przewlekłej. 

Leki przeciwwskazaniem do zabiegu medycyny estetycznej

Leki bardzo często stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. Specjalista medycyny estetycznej musi poznać całą listę przyjmowanych specyfików, zarówno tych na receptę jak i bez recepty. Kwas acetylosalicylowy, składnik niektórych leków, podawany często przy schorzeniach kardiologicznych, zaburza krzepnięcie krwi. Wówczas przeprowadzenie wielu zabiegów jest niemożliwe. Co ciekawe silnie przeciwzakrzepowo może działać nawet przyjmowany w sporych ilościach czosnek, czy ginkgo biloba (miłorząb japoński). 

Jakie mogą być konsekwencje przyjmowania tych substancji tuż przed zabiegiem medycyny estetycznej? Może wówczas dojść do poważnego krwawienia. Warto jednak wiedzieć, że po upływie wskazanego po odstawieniu leków czasu, można skorzystać z zabiegu. Nie jest to więc przeciwwskazanie trwałe. Oczywiście takie działanie warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Niektóre leki można bez szkody dla zdrowia odstawić, w niektórych przypadkach może się to jednak okazać bardzo niebezpieczne. 

Ciąża i okres karmienia 

Ciąża to okres bardzo specyficzny i wyjątkowy w życiu każdej kobiety. Wówczas zdrowie dziecka i samopoczucie przyszłej mamy jest najważniejsze. Zabiegi wykonywane w tym czasie mogą odbijać się negatywnie zarówno dla malucha jak i noszącej go w swoim brzuchu kobiety. Nawet jeżeli ta czuje się dobrze, to w jej organizmie dochodzi do bardzo wielu zmian o podłożu hormonalnym. Nie da się przewidzieć, jak zareagowałaby na wprowadzenie do organizmu substancji np. kwasu hialuronowego. W przypadku niektórych zabiegów konieczne jest podanie antybiotyku, a ten może być bardzo szkodliwy dla rozwijającego się dziecka. Dlatego przyjmuje się, że ciąża i okres laktacji to okres, podczas którego należy całkowicie zrezygnować z medycyny estetycznej.

Cukrzyca

U osób chorujących na cukrzycę występuje problem z gojeniem się ran. Często nawet niewielka rana, może wiązać się z negatywnymi dla zdrowia konsekwencjami. Dlatego cukrzycę bardzo często wymienia się jako przeciwwskazanie. Okazuje się jednak, że niektóre osoby z unormowaną cukrzycą i będące pod stałą opieką specjalisty, poddają się zabiegom medycyny estetycznej z sukcesem.

Zaburzenia krzepnięcia krwi

W przypadku tej dolegliwości, nawet minimalne naruszenie ciągłości skóry może doprowadzić do poważnego krwawienia. Dlatego osoby chorujące m.in. na hemofilię nie powinny korzystać z tego typu zabiegów.

Opryszczka i inne aktywne infekcje

Opryszczka to wbrew pozorom bardzo poważna infekcja wirusowa. Ważne, by zawsze ją doleczyć, w przeciwnym razie może rozprzestrzenić się po całym organizmie (np. podczas realizacji zabiegu medycyny estetycznej) i przedostać się do głębokich tkanek, tym samym wywołując obrzęk czy stany ropne. 

Choroby nowotworowe

Osoby zmagające się z nowotworem, często poddawane są chemioterapii czy radioterapii. To oznacza, że ich organizm jest bardzo osłabiony i wykazuje niską odporność. W takich przypadkach nie wykonuje się zabiegów medycyny estetycznej. 

Choroby skóry

Zmagasz się z łuszczycą, bielactwem, masz skłonność do przebarwień, bliznowców czy powstawania liszai płaskich? Najprawdopodobniej nie będziesz mógł skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Poddanie zabiegowi zmienionych chorobowo tkanek może zaostrzyć objawy danej choroby, jak również doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. 

Opalenizna

Opalenizna, również ta uzyskana w solarium, może także stanowić przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej. Skóra jest wówczas bardzo wrażliwa i każde działanie może tylko ją podrażnić. 

 

Sprawdź ofertę zabiegów Envie Clinic. Znajdziesz w niej szczegóły na temat każdego z zabiegów, również listę przeciwwskazań. W razie wątpliwości – skontaktuj się z nami. Do zobaczenia w Envie Clinic!