Każdy z nas lubi wyglądać dobrze i estetycznie. Jakie codzienne rytuały pielęgnacyjne warto wprowadzić, aby jak najdłużej zachować młody wygląd skóry? Przygotowaliśmy listę zabiegów, których stosowanie przyniesie Wam niesamowite efekty!

Nasza skóra nie ma łatwego życia. Codziennie narażona jest na kontakt z niekorzystnymi dla niej czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, które mogą ją uszkodzić. Promieniowanie UV, ostre wiatry, niewłaściwa dieta i nieprawidłowa pielęgnacja mogą na dłuższą metę spowodować jej niekorzystny wygląd i przedwczesne starzenie. Poniżej znajdziecie wybrane przez nas codzienne rytuały pielęgnacyjne, które warto wprowadzić, aby utrzymać skórę w świetnej kondycji i zapobiec zbyt wczesnemu pojawianiu się oznak starzenia. Zapraszamy do lektury!

Usuwanie martwego naskórka – Szczotkowanie na sucho

Używanie szczotek do masażu na sucho z powodzeniem zastępuje peelingi ciała. Oprócz pomocy w usuwaniu ze skóry martwej warstwy naskórka, bardzo pozytywnie wpływa na pobudzenie krążenia. Większa ilość przepływającej przez tkanki krwi to lepsze natlenowanie i odżywienie pojedynczych komórek. Włosie tych przyrządów powinno być średnie lub twarde, aby szczotkowanie przynosiło oczekiwane efekty. Masaże można wykonywać przy pomocy dowolnej szczotki, nawet tej służącej do czesania. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w szczotkę specjalnie do tego przystosowaną. Jej włosy będą twarde, ale jednocześnie elastyczne, dzięki czemu łatwiej będą dostosowywać się do krzywizn ciała, nie powodując bólu. Pamiętajcie, aby nie wykonywać zabiegu w miejscach z niezagojonymi skaleczeniami lub na skórze zainfekowanej. Stosowanie szczotki do ścierania naskórka na miejsce zakażone wirusami, bakteriami lub grzybami spowoduje rozniesienie ich po całym ciele. Dla bezpieczeństwa nie powinno się też rozpoczynać zabiegu od stóp – grzybica niestety czasem nie daje objawów od razu i łatwo ją przegapić.

Masaż limfatyczny – Kamień gua sha

Kamienie gua sha to tworzone z różowego kwarcu lub jadeitu niewielkie i proste w budowie masażery. Mają postać kamiennej płytki o półkoliście wyprofilowanych kształtach. Ich wymodelowanie służy temu, aby jak najlepiej dostosowywały się do naturalnych krzywizn ludzkiej anatomii. Kamienie gua sha wywodzą się wprost z chińskiej medycyny ludowej. Słowo “gua” oznacza nic innego, jak skrobanie lub głaskanie, a “sha” to zaczerwieniony ślad. Przesuwanie gładkim kamieniem po skórze twarzy i okolic, wykonywane w odpowiednich kierunkach, pomaga pozbyć się porannej opuchlizny. Masaż przy użyciu gua sha wpływa na polepszenie krążenia limfy, która przy okazji o wiele skuteczniej usuwa zgromadzone w komórkach skóry toksyny. Pocieranie tym przyrządem ciała rozluźnia mięśnie twarzy i szyi, jednocześnie polepszając ukrwienie i dotlenienie. Tymczasowo polepsza też koloryt, dodając nam rumieńców. Niektórzy przypisują kamieniom gua sha właściwości przeciwzmarszczkowe a nawet prozdrowotne właściwości różowego kwarcu lub jadeitu, jednak twierdzenia te nie zostały do tej pory poparte wiarygodnymi badaniami. 

Podwójne oczyszczanie – olejki i micele

Zasada podwójnego oczyszczania dotyczy tych z nas, którzy stosują makijaż. Aby skutecznie a jednocześnie delikatnie pozbyć się kolorowych kosmetyków ze skóry, należy w pierwszej kolejności zastosować olejek do demakijażu. Ma on właściwości rozbijające cząsteczki makijażu, co powoduje jego rozpuszczenie. Oleje nie wymagają pocierania, wystarczy wykonać nimi delikatny masaż cery i oczu, a następnie zetrzeć całość wacikiem. W drugim kroku skórę należy oczyścić przy pomocy płynu micelarnego, który ostatecznie usunie wszelkie resztki makijażu. Jeśli wolicie, zastąpcie go swoim ulubionym kosmetykiem do oczyszczania skóry twarzy, jeśli jesteście przekonani o jego właściwościach myjących. Na koniec możecie dodatkowo zmoczyć twarz tonikiem, szczególnie jeśli Wasza skóra potrzebuje czegoś łagodzącego lub odżywczego tuż po demakijażu.

Nawilżanie i nawadnianie

Brzmią podobnie, jednak czy są to te same zabiegi? Nawadnianie różni się tym od nawilżania, że jego mechanizm polega na działaniu od wewnątrz. Nawilżanie to działanie ukierunkowane na tworzeniu bariery na powierzchni skóry, która zapobiegnie wydostawaniu się wilgoci na zewnątrz poprzez pory. Obydwie czynności są równie ważne, głównie dlatego, że jedna z nich uzupełnia drugą. Utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnej skóry ma ogromne znaczenie dla jej witalności i zdrowia. Stale przesuszone tkanki o wiele wcześniej zaczynają ukazywać zmarszczki, są one również głębsze i liczniejsze, niż u osoby z prawidłowym nawilżeniem i nawodnieniem. Dbać o poziom wody w Waszej skórze możecie przy pomocy suplementów diety, kremów, lotionów oraz maseczek – wybór jest praktycznie nieograniczony.

Ochrona przed słońcem

Promieniowanie UV, które pochodzi ze słońca, jest obecne o każdej porze roku. Najbardziej narażeni jesteśmy na nie w słoneczne dni oraz podczas opalania. Używanie kremów z wysokim filtrem jest niezmierne istotne przede wszystkim ze względu na zagrożenie rozwinięcia się groźnego dla życia nowotworu skóry. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest przeciwdziałanie destruktywnemu wpływowi promieni UVB na struktury znajdujące się w naszej skórze, które odpowiadają za młody wygląd. Częsta ekspozycja na słońce bez zastosowania blokera, drastycznie pogarsza jakość skóry i powoduje znaczne przyspieszenie jej starzenia się. Poniżej opiszemy krótko rodzaje promieniowania ultrafioletowego, abyście mieli lepsze wyobrażenie na temat tego, czemu dermatolodzy i kosmetolodzy kładą tak duży nacisk na potrzebę stosowania kosmetyków z SPF. 

Rodzaje promieniowania UV

Promienie UV podzielić można na trzy typy:

  1. UVA – jest to promieniowanie o największym natężeniu, stanowi aż 95% ultrafioletu, który dociera do nas przez cały rok. UVA penetruje chmury, szyby i nasz naskórek. Występuje również w lampach stosowanych w solariach. Wnika najgłębiej, bo aż do warstwy skóry właściwej.  Oddziałuje na fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję elastycznych włókien (elastyna, kolagen), które odpowiedzialne są za jędrność, elastyczność i napięcie skóry. Promienie UVA wpływają negatywnie również na struktury produkujące nawilżający naturalny kwas hialuronowy. Przed nimi należy chronić się przez cały rok, wybierając kosmetyki pielęgnacyjne oraz kolorowe (podkłady, pudry, primery) zawierające filtry. Nie powodują opalenizny ani poparzeń słonecznych, ale mogą wywołać alergię słoneczną oraz głębokie i trwałe przebarwienia.  
  2. UVB – ten rodzaj promieniowania penetruje nasz naskórek jedynie, gdy przebywamy na świeżym powietrzu. Najintensywniejsze występowanie obserwujemy w porze letniej. Jednak obecność tego promieniowania w sporym natężeniu ma miejsce również na wiosnę i wczesną jesienią. Nie przenika ani przez chmury, ani przez zwykłe szyby. To właśnie promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za zjawisko brązowienia skóry, czyli opalenizny. Wywołuje bolesne poparzenia słoneczne, których następstwem jest nagłe złuszczanie się dużych połaci naskórka i zwiększenie wrażliwości powierzchni skóry. Promieniowanie UVB jest bardzo niebezpieczne dla człowieka, ponieważ wywołuje nowotwory skóry, w tym wielce złośliwego czerniaka. 
  3. UVC – ten typ promieniowania w większości pochłaniany jest przez warstwę ozonową. Oznacza to, że jego oddziaływanie nie ma tak silnego wpływu na skórę, jak dwa pozostałe rodzaje. Niestety powolna degradacja warstwy ochronnej ziemi może doprowadzić do stopniowego zwiększania oddziaływania UVC na naszą skórę.

Medycyna estetyczna

Jeśli nie jesteście do końca zadowoleni ze skuteczności codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, możecie zwrócić się w kierunku medycyny estetycznej. Terapie kosmetyczne są praktycznie bezinwazyjne, bezbolesne i szybkie. Nie wymagają rekonwalescencji, dzięki czemu od razu możecie wracać do codziennej aktywności. W większości przypadków wystarczy zgłosić się na krótką serię zabiegów trwających 15 – 30 minut, aby przez długie miesiące cieszyć się odnowioną i młodo wyglądającą skórą. 

Przykładowe zabiegi medycyny estetycznej

Gama oferowanych zabiegów jest tak szeroka, że dosłownie każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Możecie wybierać spośród ofert dotyczących m. in. takich terapii, jak:

  • peelingi – usuwanie martwego naskórka przy pomocy profesjonalnych peelingów enzymatycznych i chemicznych,
  • ablacja – laserowy zabieg polegający na wywołaniu w sposób kontrolowany mikrouszkodzeń powodowanych odparowywaniem wody z komórek. W miejscu, które pochłonęło energię wiązki lasera w krótkim czasie pojawiają się młode, odnowione komórki,
  • endermologia – masaże podciśnieniowe głębokich warstw skóry, rozbijające zbitą tkankę tłuszczową oraz ułatwiające układowi limfatycznemu usuwanie toksyn spod skóry,
  • podskórne podanie kwasu hialuronowego/osocza bogatopłytkowego – iniekcje z tych preparatów przynoszą efekty, które trudno byłoby osiągnąć przy pomocy zwykłych kosmetyków. Znacząco odmładzają skórę, nawadniają ją i cofają efekty starzenia się o co najmniej kilka lat,
  • depilacja laserowa – obecnie jest to jedyna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która pozwala na całkowite pozbycie się go na kilka lub kilkanaście lat. Epilacja laserem jest jednocześnie techniką najbezpieczniejszą, posiadającą najmniejszą liczbę przeciwwskazań i obarczoną znikomą ilością możliwych skutków ubocznych,
  • mikronakłuwanie – mezoterapia igłowa zawdzięcza swoją wysoką skuteczność połączeniu preparatów odmładzających z mechanicznym wtłaczaniem ich bezpośrednio pod skórę przy pomocy dermarollerów lub dermapenów,
  • niechirurgiczne liftingi – wykonuje się je np. przy pomocy fal radiowych, nici liftingujących, kwasu hialuronowego bądź botoksu. Na dłuższy czas unoszą opadające tkanki, dając efekty o wiele naturalniejsze, niż skalpel.

Sprawdź zabiegi medycyny estetycznej w Envie Clinic

Warto zainwestować trochę czasu na pielęgnację naszego ciała i skóry. Zaowocuje to w przyszłości o wiele młodszym wyglądem i opóźnieniem pojawienia się pierwszych oznak starzenia. Drobne zmarszczki, utrata nawilżenia i uszkodzenia, jakie może poczynić brak bariery ochronnej przed słońcem są naprawdę łatwe do uniknięcia. Wystarczy regularnie stosować serię drobnych zabiegów, które zalecają dermatolodzy na całym świecie. Nasza skóra potrzebuje uwagi i odpowiedniej troski, którą możemy i powinniśmy jej zapewnić. Codzienne rytuały, połączone z kosmetologią, zapewnią Wam zdrowy i promienny wygląd, który utrzyma się latami. Zatem do dzieła!