Szukasz sposobu na zmarszczki? Weź pod uwagę zabieg podania toksyny botulinowej. Metoda ta, najczęściej nazywana po prostu botoksem, wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Przygotowaliśmy 10 najpopularniejszych faktów i mitów, które rozwieją Twoje wątpliwości na temat tej popularnej techniki medycyny estetycznej. Miłego czytania!

Toksyna botulinowa – co to jest?

Toksyna botulinowa to biologiczna toksyna wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. To najsilniejsza znana toksyna biologiczna, którą (w oczyszczonej postaci) stosuje się w medycynie estetycznej. Jak działa botoks? Blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni twarzy, które są mocno powiązane z liniami jej wyrazu. Toksyna działa wyłącznie w okolicach, gdzie została podana. Blokuje skurcze mięśni oraz marszczenie skóry. Efekty nie pojawiają się natychmiastowo. Dochodzi do nich stopniowo. Ustępują po około 4-6 miesiącach. 

Toksyna botulinowa – fakty

Sprawdź 5 najważniejszych faktów na temat zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej. 

1. Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest bezpieczny i efektywny (pod jednym warunkiem) – FAKT

Niegdyś botoks stosowany był tylko i wyłącznie w celach leczniczych – najpierw leczono nim zeza u dzieci, a potem wykorzystywano także w przypadku schorzeń neurologicznych czy nadpotliwości. W 2010 toksyna botulinowa zaczęła być stosowana przy leczeniu migreny. Z czasem popularność tej substancji zaczęła rosnąć. Szczególnie gdy lekarze zaczęli stosować botoks do rozluźnienia mięśni mimicznych twarzy. Po co? To właśnie one są głównymi winowajczyniami powstawania zmarszczek. Botoks okazał się więc świetnym sposobem na znienawidzone przez kobiety zmarszczki.Skąd wzięło się przekonanie o tym, że botoks może być szkodliwy? Taka opinia może wydawać się zaskakująca – przecież botoks z powodzeniem stosowany jest w medycynie od wielu lat. Zła sława toksyny botulinowej, a właściwie zabiegów z jej wykorzystaniem, wzięła się z wielu niepoprawnie wykonanych technik, których efektem było zatrzymanie mimiki twarzy u pacjenta. W rezultacie na twarzy pojawiał się efekt “maski” – bardzo nieestetyczny.Dlatego tak istotny jest wybór miejsca, w którym ma być przeprowadzony zabieg. Warto udawać się do renomowanych klinik, w których stosowane są innowacyjne sprzęty i pracuje sprawdzona, doświadczona, kompetentna kadra.

2. Toksyna botulinowa jest bezpieczna dla organizmu – FAKT

Botoks jest bardzo bezpieczny dla zdrowia – to substancja, której pozytywne działanie na organizm zostało udokumentowane przez naukowców. Stosowanie toksyny nie doprowadzi do uszkodzeń twarzy, pod warunkiem, że zabieg przeprowadza kompetentny specjalista. Bardzo ważne jest precyzyjne dopasowanie dawki preparatu. Wiele osób obawia się zatrucia botoksem – to raczej niemożliwe. By doszło do takich negatywnych konsekwencji podana dawka musiałaby być nawet 3000 razy większa od używanej w zabiegach medycyny estetycznej.

3. Zabieg z podaniem botoksu jest bezbolesny – FAKT

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej przeprowadzany jest za pomocą bardzo cienkich igieł. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu. Na tle innych zabiegów medycyny estetycznej pod tym kątem wypada bardzo pozytywnie – określany jest wręcz jako bardzo komfortowy. Co w przypadku pacjentów z bardzo niskim progiem bólu? W ich przypadku stosuje się kremy miejscowo znieczulające. Mają bardzo skuteczne działanie i są bezpieczne dla skóry. 

4. Toksyna botulinowa nie zapewnia trwałych rezultatów – FAKT

Tak, to prawda. Botoks nie zapewnia efektów na stałe. Zazwyczaj utrzymuje się w organizmie od 4 do 6 miesięcy. By utrzymać poprzednie rezultaty, trzeba ponawiać wizyty w gabinecie medycyny estetycznej. 

5. Zabieg z podaniem botoksu nie wymaga rekonwalescencji – FAKT

Tak. Mało tego. Nie potrzebujesz również specjalnego przygotowania. Zabieg trwa zaledwie około kilkunastu minut. Po wyjściu z gabinetu niemal od razu możesz wrócić do swoich codziennych obowiązków. Jedyne czego się nie zaleca, to intensywnej aktywności fizycznej na kilka dni po zabiegu. Czy metoda ta wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi? Większość pacjentów ich nie zauważa. Może pojawić się lekki obrzęk, ale ten ustępuje w około kilkadziesiąt minut. Czy po zabiegu z podaniem botoksu mogą pojawiać się siniaki? Owszem, ale dochodzi do nich niezwykle rzadko. 

Zabiegi z toksyną botulinową w Envie Clinic – sprawdź szczegóły

Botoks – najpopularniejsze mity

Poznaj teraz 5, najpopularniejszych naszych zdaniem, mitów na temat zabiegów z podaniem botoksu.

1. Botoks działa jak wypełniacz – MIT

To duże mylenie pojęć. Botoks nie jest preparatem wypełniającym. Działa zupełnie inaczej – rozluźnia i blokuje pracę mięśni, których aktywność doprowadza do powstania zmarszczek. Wypełniacze, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wypełniają konkretne miejsca, czego efektem jest np. zmiana rysów twarzy. Po zabiegu z podaniem toksyny botulinowej nic takiego nie ma miejsca. Twarz nie zmienia swoich rysów. Po prostu jest bardziej gładka i promienna. 

2. Botoks w medycynie estetycznej wykorzystywany jest tylko do zmarszczek – MIT

Dobrze wiesz o zastosowaniu toksyny botulinowej w medycynie. Jeżeli chodzi o medycynę estetyczną, to botoks kojarzy się głównie z leczeniem zmarszczek. Warto jednak wiedzieć o wielu innych jego zastosowaniach. Botoks służy także do podnoszenia brwi, zapewniając efekt tzw. “otwartego oka”. Wykorzystuje się go także do korekty bruzdy bródkowej czy zmiękczania linii szczęki. Pomaga również podnieść opadające kąciki.  https://edfarmacia24.com/comprar-kamagra-gel-100mg.htmlToksyna botulinowa stosowana jest również w leczeniu nadmiernej potliwości w szczególności w takich miejscach na ciele jak pachy, czoło, dłonie czy stopy. 

3. Osoby często poddające się zabiegowi z podaniem botoksu mają rozleniwione mięśnie. 

Kiedyś taka opinia była bardzo powszechna. Dzisiaj wiemy, że nie ma w niej nawet ziarna prawdy. Potwierdzają to m.in. badania na temat przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Podczas systematycznego podawania botoksu nie dochodzi do zaniku tkanki mięśniowej. Ta funkcjonuje cały czas niezmiennie. Jedyną konsekwencją może być zmiana nawyku korzystania z mimiki twarzy. 

4. Toksyna botulinowa może zmniejszać czucie w twarzy

Kolejny bardzo często powielany mit, w którym nie znajduje się nawet mikro cząstka prawdy. Botoks doprowadza jedynie do zablokowania połączenia nerwowo-mięśniowego. W żaden sposób nie wpływa na receptory czuciowe w skórze, więc nie musisz obawiać się podobnych konsekwencji.

5. Botoks uzależnia

Pewnie nieraz słyszałaś, że jak poddasz się zabiegowi podania toksyny botulinowej, to będziesz musiała robić to już przez całe życie. Spokojnie, botoks nie uzależnia, a to że wiele osób powtarza zabiegi regularnie świadczy o tym, że jest to technika bardzo skuteczna. I w tym cały sekret! Jeżeli będziesz korzystać z tego typu zabiegów przez kilka lat, a nagle stwierdzisz, że chcesz przestać – możesz tak postąpić bez najmniejszych nawet konsekwencji. Efekty podania toksyny utrzymują się przez kilka miesięcy. Po tym czasie praca mięśni wraca do stanu sprzed zabiegu, a to oznacza, że na twarzy pojawiają się na nowo zmarszczki mimiczne. Dla wielu osób ograniczona trwałość zabiegu jest ogromnym plusem. Szukasz odpowiedniego miejsca na poddanie się zabiegowi podania toksyny botulinowej? Sprawdź Envie Clinic – to renomowana klinika, której zaufało mnóstwo pacjentek. Dołącz do ich grona i skorzystaj z usług fachowców. Sprawdź szczegóły.