Blog
Szukasz porad z zakresu medycyny estetycznej? Nie mogłeś lepiej trafić! Blog warszawskiej kliniki medycyny estetycznej Envie to miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu poprawy urody, usuwania blizn czy wyszczuplania sylwetki. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i tym, jak możemy Ci pomóc.
ZAMAWIAM ROZMOWĘ8 faktów na temat kwasu hialuronowego, których na pewno nie znasz
- 1. Historia kwasu hialuronowego
- 2. Rola kwasu hialuronowego w skórze
- 3. Ilości kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie
- 4. Kwas hialuronowy - zastosowanie w medycynie
- 5. Kwas hialuronowy występujący w organizmie, a kwas hialuronowy stosowany w medycynie estetycznej - to nie to samo!
- 6. Rodzaje kwasu hialuronowego stosowanego w medycynie estetycznej
- 7. Pierwszy kosmetyk z kwasem hialuronowym w składzie
- 8. Kwas hialuronowy bezpieczny dla wszystkich
Kwas hialuronowy to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w medycynie estetycznej. Nic dziwnego! Potrafi zdziałać cuda, – odmładza i nawilża skórę, wygładza zmarszczki, a nawet poprawia owal twarzy. Sprawdź 8 ciekawostek na temat tego niezwykłego preparatu, a jeszcze bardziej utwierdzisz się w przekonaniu, że warto zafundować go swojej skórze.
Kwas hialuronowy, czyli HA (hialuronic acid) to substancja naturalnie występująca w ludzkiej skórze. Z wiekiem jednak kwasu ubywa w skórze, co wpływa na powstawanie zmarszczek i gorszy wygląd cery. Dlatego w medycynie estetycznej już od lat podaje się kwas hialuronowy, które wiąże w skórze wodę i tym samym utrzymuje właściwy poziom jej nawilżenia. Sprawdź poniżej 8 faktów na temat kwasu hialuronowego, o których na pewno jeszcze nie słyszałaś 🙂
1. Historia kwasu hialuronowego
Gdzie i kiedy rozpoczyna się historia kwasu hialuronowego? Wszystko zaczęło się w 1934 roku w Nowym Jorku na Uniwersytecie Columbia. To właśnie tam naukowiec Karl Meyer wyizolował cząsteczkę HA z ciała szklistego oka. Kolejny krok to opracowanie struktury substancji przy wykorzystaniu materiału pobranego z ludzkiej pępowiny. Na początku kwas hialuronowy stosowano przede wszystkim w weterynarii. W medycynie użyto go początkiem lat sześćdziesiątych do leczenia siatkówki oka. Już w 1980 zaczęto badać tę substancję pod kątem wykorzystania w dermatologii oraz medycynie estetycznej. I tak w 1996 na rynku europejskim pojawiły się pierwsze wypełniacze wyprodukowane na bazie kwasu hialuronowego.
2. Rola kwasu hialuronowego w skórze
Jakie zadania pełni kwas hialuronowy w skórze? Oto one:
- zabezpieczenie skóry przed przenikaniem szkodliwych bakterii;
- wspomaganie regeneracji uszkodzonych komórek;
- wspomaganie prawidłowej aktywności komórek układu immunologicznego skóry;
- wiązanie wody – jedna cząsteczka kwasy jest w stanie związać nawet 4000 razy więcej wody niż sama waży! Dzięki temu skóra zachowuje właściwy poziom nawodnienia i nawilżenia tkanek.
3. Ilości kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie
Dorosła osoba ważąca około 70 kilogramów ma w swoim organizmie około 15g kwasu hialuronowego. Najwięcej znajduje się go w skórze – tutaj wchodzi w skład macierzy zewnątrzkomórkowej. Kwas hialuronowy możemy zlokalizować także w chrząstce, maziówce stawów, tkance mięśniowej, płucach, mózgu czy ciele szklistym oka. U osób zmagających się z marskością wątroby czy reumatoidalnym zapaleniem stawów stężenie kwasu hialuronowego jest zazwyczaj wysokie niż u osób bez tego typu schorzeń.
Zabiegi z kwasem hialuronowym w Envie Clinic – sprawdź szczegóły
4. Kwas hialuronowy – zastosowanie w medycynie
Pierwszy raz zastosowano kwas hialuronowy w okulistyce. Pomógł w operacji odklejającej się siatkówki oka. Obecnie nadal wykorzystywany jest do leczenia oczu np. u pacjentów zmagających się z zespołem suchego oka (kwas hialuronowy składnikiem kropli do oczu). To jednak nie jedyne zastosowanie w medycynie. Kwas hialuronowy świetnie sprawdza się także w ortopedii czy reumatologii. Substancja wpływa pozytywnie na mechanikę stawu oraz zmniejsza występujące stany zapalne. Kwas HA stanowi też składnik kremów stosowanych w radioterapii. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że kwas hialuronowy może sprawdzać się także jako składnik opatrunku na bardzo poważne rany oparzeniowe.
Suplementy z kwasem hialuronowym w składzie mogą też zmniejszać uciążliwe objawy zgagi. Jak to działa? Substancja powleka podrażnioną lub uszkodzoną wyściółkę przełyku oraz przyspiesza procesy gojenia.
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest także w otolaryngologii. Przyczynia się do regeneracji strun głosowych oraz leczenia perforacji błony bębenkowej. Z racji tego, że skład kwasu hialuronowego ma korzystny wpływ na proces gojenia się tkanek, kwas HA sprawdza się także w ginekologii. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych oraz łagodzi podrażnienia po zabiegach chirurgicznych czy laserowych.
5. Kwas hialuronowy występujący w organizmie, a kwas hialuronowy stosowany w medycynie estetycznej – to nie to samo!
Kwas hialuronowy podawany w gabinecie medycyny estetycznej to nie ten sam, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Mówiąc prościej – nie możemy go pobrać ze skóry i ponownie wstrzyknąć w dany obszar na ciele. Czym zatem różnią się od siebie te dwie substancje? Jak powstaje kwas hialuronowy stosowany w gabinetach medycyny estetycznej? Wytwarzany jest na wskutek procesu technologicznego, w którym wykorzystuje się genetycznie zmodyfikowane bakterie produkujące kwas hialuronowy (ten sam, który występuje w ludzkim organizmie). Preparat finalnie oczyszcza się z bakterii, a wszystko po to, by nie powodował stanów zapalnych. Substancja powinna być jak najczystsza.
Ważną różnicą występującą pomiędzy preparatami kwasu hialuronowego jest poziom gęstości (poziom usieciowania). Im usieciowanie jest mocniejsze, tym preparat wykazuje się większą gęstością. W efekcie zapewnia lepsze i co najważniejsze – trwalsze efekty.
6. Rodzaje kwasu hialuronowego stosowanego w medycynie estetycznej
- kwas hialuronowy, podawany w gabinetach medycyny estetycznej, dzielimy ze względu na różnice w usieciowaniu na:
- bardzo gęsty kwas hialuronowy (konsystencją może przypominać galaretkę, a nawet plastelinę) wykorzystywany przede wszystkim jako wypełniacz w zabiegach wolumetrii twarzy;
- kwas średniego usieciowania (w konsystencji może przypominać kisiel) – stosowany głównie do wypełniania drobnych zmarszczek i modelowania ust;
- kwas nieusieciowany (bardziej płynny w konsystencji) zapewniający silne działanie nawilżające.
7. Pierwszy kosmetyk z kwasem hialuronowym w składzie
Pierwszy kosmetyk z kwasem hialuronowym w składzie pojawił się na rynku najprawdopodobniej początkiem lat osiemdziesiątych. Był to czas, kiedy substancja ta przeżywała prawdziwy boom. W dzisiejszych czasach do produktów kosmetycznych dodawany jest kwas hialuronowy w czystej postaci albo w formie soli sodowych czy potasowych w stężeniu od 01, do 2%. Najpopularniejsze produkty z kwasem hialuronowym to kremy, balsamy, toniki, maseczki, serum czy płyny micelarne.
8. Kwas hialuronowy bezpieczny dla wszystkich
Często pacjentki Envie Clinic pytają, czy kwas hialuronowy jest dla każdego. Odpowiedź brzmi: PRAWIE TAK. To substancja zgodna z chemiczną budową komórek ludzkich. Jej zastosowanie nie wywołuje zatem konsekwencji takich jak podrażnienie czy pieczenie. Trzeba jednak pamiętać, że po wyjściu z gabinetu medycyny estetycznej można spodziewać się bolesnych obrzęków, które będą utrzymywać się najprawdopodobniej maksymalnie 2 dni. Do 2 tygodni po zabiegu pacjent musi unikać słońca i sauny. Specjaliści radzą także, aby po poddaniu się terapii z zastosowaniem kwasu hialuronowego, pić dużo wody. Wówczas kwas o wiele lepiej scali się z tkankami.
Mimo pewności, że kwas hialuronowy i zabiegi z jego wykorzystaniem są bezpieczne dla ludzkiego organizmu, nie zapominajmy, że nie wszyscy mogą poddać się tego typu terapii. Odradza się je kobietom w ciąży i okresie laktacji, mimo, że wciąż nie ma badań, które określałyby negatywny wpływ substancji na płód czy pokarm matki.
Chcesz skorzystać z zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego? Sprawdź ofertę Envie Clinic i już dzisiaj umów się na bezpłatną konsultację ze specjalistą.