“Nigdy nie będę tak dobra jak ona”, “To nie dla mnie”, “Nie mam do tego talentu” – znasz to? Wiele z nas używa tych sformułowań wobec siebie. Najczęściej to wynik poczucia niskiej wartości. Dlaczego tak o sobie myślimy? I przede wszystkim – czy możemy to zmienić, aby czuć się lepiej we własnej skórze? Oczywiście, że tak! Dzisiaj podpowiadamy, jak to zrobić!

Niskie poczucie własnej wartości ma wiele przyczyn. Przede wszystkim to kwestia wychowania i otoczenia społecznego, w którym żyłyśmy i żyjemy. Wiele osób już od małego nie wykazuje pewności siebie, ciągle porównuje się do innych osób, krytykuje siebie, ma poczucie bezwartościowości oraz stawia sobie wygórowane oczekiwania. Brak pewności siebie może spowodować nawet depresję. Poza tym z wyższym poczuciem wartości żyje się lepiej. Zatem jak je podnieść? Oto 10 sposobów!

 

1. Myśl o sobie dobrze

I tak też o sobie mów! Słowa mają moc! Dobieraj do głowy tylko pozytywne myśli. Rób to tak długo, aż w nie uwierzysz. Brzmi dziwnie i niewykonalnie? Nic bardziej mylnego. Takie działanie naprawdę może okazać się efektywne. Jeżeli jednak Twoje poczucie własnej wartości jest bardzo niskie, afirmuj nieco delikatniej. Zamiast mówić o sobie “Na pewno odniosę sukces”, przytaczaj słowa: “Moja wytrwałość i cierpliwość zaprowadzą mnie do sukcesu”. 

2. Pamiętaj, że nie możesz być dobra we wszystkim

Często nasza niska samoocena wynika z tego, że w czym nie jesteśmy “dobre”. Np. obserwujesz swoją koleżankę (o porównywaniu się do innych opowiemy jeszcze niżej), która jest doskonałą matką oraz panią domu i zazdrościsz jej świetnej organizacji. Być może w tych kwestiach nie jesteś alfą i omegą, ale na pewno jest wiele dziedzin, w których Ty sprawdzasz się lepiej. Znajdź swoje mocne strony i talenty – masz ich mnóstwo. I pamiętaj, że nie ma na świecie osoby, która jest świetna we wszystkim. Po prostu to się nie zdarza i jest to jak najbardziej okej!

3. Przyjmuj komplementy i sama je praw

Na pewno słyszysz czasem komplementy na swój temat, np. że super coś zrobiłaś, masz ładne włosy, albo szczery uśmiech. Przyjmuj je i ciesz się nimi. Nie mów, że to nieprawda, bo tylko utwierdzasz się w negatywnych przekonaniach na swój temat. Sama też mów komplementy innym, niekoniecznie skupiając się na wyglądzie (choć to też oczywiście ważne). Może warto pochwalić czyjeś zaangażowanie albo pozytywną energię? 🙂

4. Nie obwiniaj się za błędy z przeszłości

Czy wiesz, że nie ma na świecie człowieka, który nie popełniłby choć jednego życiowego błędu? Może warto się zastanowić, czy rzeczywiście te działania określać kategorią błędu, czy nie lepiej nazywać je życiowymi doświadczeniami? To właśnie na błędach uczymy się najwięcej i dlatego w tych kategoriach warto je rozpatrywać. Nie biczuj się za to, co kiedyś zrobiłaś źle. Może tak właśnie miało być i pamiętaj, że na tamten moment podjęłaś najlepszą decyzję, jaką mogłaś podjąć. Po prostu dziś zrobiłabyś inaczej i to normalne.

5. Nie porównuj się do innych

Pomyśl – co Ci da porównywanie się do innych? Nic! Każdy jest inny, ma inną przeszłość, doświadczenia, umiejętności, zdolności i kompetencje. Jeżeli chcesz się już porównywać, to rób to, ale bierz pod uwagę dawną siebie. Np. zaczęłaś ćwiczyć. Nie biczuj się, że podnosisz się na drążku “tylko” 3 razy, a Twoja koleżanka 10. Zastanów się, ile razy dałaś radę robić to rok temu. Zero? No właśnie, zobacz jaki sukces. 

6. Rozwijaj się

Nie chodzi od razu o wielkie zawodowe kariery (chyba, że Ci na tym zależy). Nie dąż do perfekcji, ale ciągle idź do przodu, nawet jeśli masz stawiać malutkie kroczki. Zobaczysz, jak wiele dobrego Ci to przyniesie. Będziesz widzieć swój własny progres, a to da Ci ogromną radość i energię. 

7. Nie przejmuj się tym na co nie masz wpływu

Zwolniono Cię z pracy, bo z racji pandemii było cięcie etatów? Nie miałaś na to wpływu. Tak, łatwo się mówi, ale co Ci da rozpamiętywanie i wtłaczanie sobie do głowy, że gdybyś była lepsza, to nadal miałabyś to stanowisko? Nic! Takie sytuacje się zdarzają. Codziennie kogoś się zwalnia, codziennie zamykana jest jakaś firma – to normalne! Zamartwianie się tym tylko pogorszy Twoją sytuację. Odrzuć negatywne myśli i myśl o tym, że wszystko będzie dobrze!

8. Ćwicz!

Aktywność fizyczna poprawia nie tylko stan ciała, ale i umysłu. To udowodnione naukowo! Wybierz dyscyplinę, która podoba Ci się najbardziej. Jeżeli siłownia to nie Twój świat, to się do tego nie zmuszaj! Jest tyle możliwości!

9. Zdrowo się odżywiaj

Pomyślisz: “co ma piernik do wiatraka?”. Ma i to bardzo dużo! Zdanie “Jesteś tym, co jesz” nie jest ani trochę przesadzone. Jeżeli Twoja dieta będzie opierać się na owocach i warzywach, a nie przetworzonych, pełnych cukru i soli potrawach, to jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz nie tylko lepiej wyglądać, ale przede wszystkim lepiej się czuć. Twój organizm Ci podziękuje, jeśli zmienisz swoje nawyki żywieniowe. To wcale nie takie trudne, tym bardziej, że w dzisiejszych czasach mamy tyle możliwości – wsparcie dietetyków, cateringów dietetycznych itp. Skorzystaj z tego, co odpowiada Ci najbardziej i pamiętaj, że zdrowa dieta wcale nie oznacza wyrzeczeń, wręcz przeciwnie 🙂

10. Pozwól sobie na coś wyjątkowego tylko dla siebie

Pamiętaj, aby nie budować swojego poczucia wartości tylko na wyglądzie. Nie oznacza to jednak, że masz przestać o siebie dbać. Wręcz przeciwnie! Co powiesz na skuteczne, bezpieczne i innowacyjne zabiegi medycyny estetycznej? Gładsza skóra, zmniejszone zmarszczki, przebarwienia, cera pełna blasku – taki stan zawsze poprawia humor. Zresztą tak właśnie będziesz wyglądać, jeżeli zaczniesz czuć się lepiej sama ze sobą. Twoje piękno tkwi przede wszystkim w Twoim wnętrzu i nie zapominaj o tym.

 

Co dorzuciłabyś do tej listy? Jak Ty o sobie myślisz? Dzisiaj przed snem pomyśl o 5 rzeczach, które w sobie lubisz. Prawda, że wymienisz te punkty szybko i bez najmniejszych trudności? Do dzieła!