Medycyna estetyczna, choć staje się coraz bardziej powszechna, nadal wzbudza wiele emocji. Może kojarzyć się ze sztucznym wyglądem, niebezpieczeństwem zabiegów, czy ogromnym bólem. Jak jest naprawdę? Oto 10 największych, naszym zdaniem, mitów na temat medycyny estetycznej. Sprawdź.

 

Jeszcze do niedawna zabiegi medycyny estetycznej kojarzyły się nie tylko z wysokimi kosztami, ale też wysokim poziomem skomplikowania tego typu metod. Wiele kobiet obawiało się, że zamiast sobie pomóc, stanie im się krzywda. Dzisiaj świadomość na temat medycyny estetycznej jest coraz większa. Wynika to z rosnącej popularności i co za tym idzie – coraz większej liczby gabinetów, które powstają nie tylko w największych ośrodkach Polski, ale też mniejszych miejscowościach. Nadal krążą jednak krzywdzące mity na temat tej dziedziny. Wybraliśmy te, naszym zdaniem, najbardziej popularne. Jak to w przypadku mitów bywa – żaden z nich nie jest prawdziwy. Sprawdź koniecznie.

 

Mit nr 1 – medycyna estetyczna to właściwie to samo co chirurgia plastyczna

Nic bardziej mylnego. Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna to dziedziny pokrewne, ale na pewno nie takie same. Wielu specjalistów określa tę pierwszą jako lukę pomiędzy chirurgią plastyczną właśnie a kosmetologią. My przyłączamy się do tego stanowiska. W chirurgii plastycznej dokonuje się operacji z użyciem narkozy i skalpela. W przypadku medycyny estetycznej nie mówimy o tak inwazyjnych działaniach. Zabiegami z zakresu medycyny estetycznej mozemy osiagnac równie spektakularne efekty, mniejszym kosztem.

W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna promowana jest jako dziedzina bardzo efektywna, a jednocześnie nieinwazyjna. Czy bardzo odbiega od chirurgii plastycznej, w której sięga się po “mocniejsze” narzędzia? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czasem bardzo ciężko poradzić sobie z wyraźnymi defektami bez operacji. Z drugiej strony technologie medycyny estetycznej rozwijają się bardzo dynamiczne zapewniając coraz lepsze efekty. A wszystko to bez specjalnego ingerowania w organizm. Nic dziwnego, że medycyna estetyczna określana jest dzisiaj jako bardzo poważna konkurentka chirurgii plastycznej.  

Warto też pamiętać, że obydwie te dziedziny mogą się świetnie uzupełniać. Masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku lepiej zadziała zabieg medycyny estetycznej, czy może konieczna będzie operacja plastyczna? Spokojnie, specjalista dokona wyboru. Możesz udać się na wstępną konsultację do kliniki medycyny estetycznej Envie. Takie spotkanie umówisz bezpłatnie na stronie internetowej Envie

 

Mit nr 2 – medycyna estetyczna kierowana jest przede wszystkim do kobiet

Mit ten wziął się z dużej popularności zabiegów medycyny estetycznej wśród kobiet. Rzeczywiście pacjentkami tego typu miejsc są przede wszystkim przedstawicielki płci pięknej, ale nie oznacza to, że w tego typu placówkach nie przybywa mężczyzn. Panowie coraz chętniej wkraczają w świat urody. Jeszcze do niedawna zabiegi kosmetyczne wśród mężczyzn wzbudzały niemały szok. Dzisiaj są powszechne i nikogo nie dziwi widok faceta na fotelu u kosmetyczki. Tak samo dzieje się w świecie medycyny estetycznej. Warto jednak pamiętać, że dziedzina ta nie służy tylko poprawianiu wyglądu, ale też niweluje niektóre dolegliwości, które obniżają komfort codziennego życia. Chodzi między innymi o leczenie nadpotliwości, łysienia, chrapania czy nietrzymania moczu.

 

Mit nr 3 – efekty medycyny estetycznej są bardzo nienaturalne

“Boję się, że po zabiegu medycyny estetycznej będę wyglądać nienaturalnie, wręcz karykaturalnie” – to bardzo częsta obawa kobiet. Zależy im na poprawie wyglądu, ale pod żadnym pozorem nie chciałyby mieć zniekształconych rysów twarzy. Nic dziwnego. Warto jednak pamiętać, że zdjęcia kobiet z wielkimi ustami czy wybujałymi policzkami to nie obrazy współczesnej medycyny estetycznej. Oczywiście, nieudane zabiegi się zdarzają, ale wybierając renomowaną klinikę nie musisz obawiać się przykrych konsekwencji. Warto mieć też na uwadze oczekiwania kobiet – niektóre chcą uzyskać ten nienaturalny efekt, a wielu lekarzy zgadza się go wykonać. Jednak jak to mówią: o gustach się nie dyskutuje.

Zadaniem każdego specjalisty medycyny estetycznej jest dokładnie opowiedzieć pacjentce czy pacjentowi z czym wiąże się zabieg i jakie rezultaty są możliwe do osiągnięcia. Bardzo często zderzają się wówczas dwie wizje. Jedna związana ze spełnieniem wielkich marzeń o konkretnym wyglądzie, a druga oparta na zdrowym rozsądku i przede wszystkim – doświadczeniu. W Envie Clinic przywiązujemy ogromną wagę do pierwszego spotkania – zależy nam, by pacjent miał pełne wyobrażenie o zabiegu i jego efektach. 

 

Mit nr 4 – medycyna estetyczna może okazać się niebezpieczna dla zdrowia

Wspomnieliśmy już, że zabiegi medycyny estetycznej są mało inwazyjne. To jedna z cech potwierdzają bezpieczeństwo stosowania tego typu metod. Preparaty stosowane w gabinetach mają też ograniczony czas działania. To oznacza, że większość dokonywanych zmian jest odwracalna. 

Jeżeli chcesz mieć 100% pewności, że zastosowany zabieg medycyny estetycznej Ci nie zaszkodzi, to udaj się do renomowanej kliniki medycyny estetycznej. W tego typu miejscach wykorzystuje się sprawdzone, certyfikowane preparaty i sprzęt. To jednak nie wszystko. Dobra klinika stawia na kadrę z wysokimi kompetencjami i doświadczeniem. Wiele bowiem zależy od lekarza wykonującego zabieg!

 

Mit nr 5 – gdy preparaty przestają działać, wygląda się gorzej niż przed terapią

To, że preparaty dostarczane podczas zabiegów medycyny estetycznej mają określony czas działania, to fakt. Każdy preparat ulega naturalnemu procesowi rozkładu. Nie oznacza to jednak, że musimy obawiać się nierównomiernego wchłaniania oraz konieczności uzupełnienia produktu. Preparat rozłoży się po równo przez co struktura skóry wróci do stanu poprzedzającego zabieg. Na pewno nie będzie wyglądać gorzej. Chyba, że upłynęło bardzo dużo czasu i skóra po prostu się postarzała. Ta ostatnia wersja jednak jest mało prawdopodobna, bo przecież celem medycyny estetycznej jest działanie przeciwstarzeniowe. Większość zabiegów opiera się na działaniach mających na celu pobudzenie skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych i komórek. Efekt? Nie tylko zniwelowanie danego defektu, ale ogólne uelastycznienie skóry. 

Mit nr 6 – zabiegi medycyny estetycznej dostępne są niemal w każdym gabinecie kosmetycznym

Nie. Przede wszystkim z bardzo prostego powodu. Zabiegi medycyny estetycznej nie powinny być wykonywane przez kosmetyczki. W polskim ustawodawstwie znajdziemy przepis, który wyraźnie mówi, że zabiegi, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanki, mogą przeprowadzać tylko lekarze z prawem do wykonywania tego zawodu. 

Bardzo często w gabinetach kosmetycznych pracują lekarze medycyny estetycznej, ale nie jest to powszechne. Jeżeli zależy Ci na zaaplikowaniu kwasu hialuronowego, wprowadzeniu nici liftingujących czy innej tego typu metodzie, sprawdź renomowaną klinikę medycyny estetycznej.

 

Mit nr 7 – zabiegi medycyny estetycznej wywołują ból i dyskomfort

To czy zabiegi medycyny estetycznej sprawiają ból, to jedno z podstawowych pytań zadawanych przez pacjentów klinik. Z zasady, z racji stosowanych znieczuleń i braku inwazyjności, nie dochodzi do dyskomfortu. Warto jednak pamiętać, że każdy ma inny próg bólu. Większość osób jednak nie narzeka na doznania bólowe, a od razu po wyjściu gabinetu wraca do swoich codziennych obowiązków bez konieczności poddania się jakiejkolwiek rekonwalescencji.

 

Mit nr 8 – zabiegi medycyny estetycznej są bardzo drogie

W dzisiejszych czasach zabiegi medycyny estetycznej są coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie – dostępne. Ceny za skorzystanie z większości metod nie są już zaporowe. Warto wybierać też pakiety zabiegów. Wówczas koszt pojedynczego spotkania wychodzi znacznie taniej.

 

Mit nr 9 – zabiegi medycyny estetycznej przeznaczone są tylko dla dojrzałych osób

Rzeczywiście większość pacjentek klinik medycyny estetycznej to kobiety dojrzałe. Warto jednak pamiętać, że tego typu techniki mają za zadanie przede wszystkim zapobiegać oznakom starzenia. Profilaktyczne zabiegi medycyny estetycznej są bardzo ważne! Spowalniają bowiem procesy starzenia i redukują niedoskonałości na skórze. Nie zapominajmy również, że medycyna nie tylko zapobiega, ale też leczy. Za pomocą odpowiedniej metody można pomóc sobie w nadpotliwości czy bólach mięśni. 

 

Mit nr 10 – medycyna estetyczna to przede wszystkim usuwanie zmarszczek

To już, na szczęście, coraz rzadziej występujący mit. Świadomość na temat medycyny estetycznej rośnie. Coraz więcej osób wie, że składają się na nią nie tylko metody niwelujące zmarszczki, ale też np. wyszczuplające sylwetkę.

A Ty co dorzuciłbyś do tej listy? Z jakimi mitami na temat medycyny estetycznej spotykasz się najczęściej?